Dominikánský páter a strážce hrobu Svaté Zdislavy Pavel Maria Mayer u...

Dominikánský páter a strážce hrobu Svaté Zdislavy Pavel Maria Mayer u nejdůležitější relikvie této světice – její lebky. | foto: Tomáš Lánský, 5plus2.cz

Patronka kraje Zdislava je svatá už 20 let. Připomenou ji obří oslavy

  • 1
Největší církevní oslavy v regionu se připravují v Jablonném v Podještědí. Právě zde totiž spočívají ostatky Zdislavy z Lemberka, která byla před dvaceti lety prohlášena za svatou. K tomuto výročí dokonce vznikl dokument, který si u příležitosti výročí Zdislaviny kanonizace odbude svoji světovou premiéru.

Pilířem slavností bude vernisáž výstavy uměleckých děl a obrazů souvisejících se Zdislavou 21. května v prostorách dominikánského kláštera. Předcházet jí bude mše svatá celebrovaná litoměřickým biskupem.

Série mší pokračuje 30. května Zdislavinou poutí. Mše v bazilice se zúčastní kardinál Dominik Duka. Na náměstí v Jablonném v Podještědí bude po celý den probíhat kulturní program složený ze série hudebních vystoupení, proložených divadlem a šermířskými ukázkami.

Lidé poprvé spatří film žitavského dokumentátora Patricka Weissiga o svaté Zdislavě.

„Chtěl jsem Zdislavu zachytit nejen jako světici, ale zohlednit i její historický aspekt, stejně jako význam pro dnešní lidi – Čechy i Němce. Sezval jsem do filmu snad všechny lidi, kteří mají ke Zdislavě nějaký vztah,“ podotkl mladý filmař.

V dokumentu rovněž zachytil, jak byla Zdislava před dvaceti lety v Olomouci svatořečena. Lidé se dozvědí i pikantnosti, o nichž se nikdy nemluvilo.

Papež měl přistát na hradčanském letišti

„Málokdo třeba ví, že Zdislava měla být kanonizována u nás v Jablonném. Plán počítal s tím, že papež Jan Pavel II. přistane letadlem na letišti Hradčany v Ralsku. Řešilo se tenkrát, kam by se tady těch sto tisíc návštěvníků vešlo. Z plánů ale potom sešlo a akce proběhla v Olomouci,“ připomíná Barbora Spalová, členka Centra svaté Zdislavy.

Zdislava z Lemberka je patronkou Libereckého kraje. Její postava už dávno opustila jen církevní mantinely, pronikla do výtvarného umění, literatury, hudby nebo filmu. Přestože žila ve 13. století, její život je poměrně dobře zdokumentován, pomáhala v něm nemocným a chudým, svým příkladným životem se stala patronkou rodin.

Mrtvé lidi křísila už během svého života, díky několika zázračným uzdravením lidí, již se k ní modlili v dnešní době, se stala i svatou.

Strážce hrobu svaté Zdislavy, dominikánský páter Pavel Maria Mayer si myslí, že Zdislava má velký význam i pro dnešní lidi. „Byla věrnou manželkou a dobrou matkou. Pokud chceme najít poselství svaté Zdislavy pro dnešní svět, můžeme ho najít právě v tomto,“ svěřil se děkan.

Situace rodiny se zhoršuje, tvrdí kněz

Právě otázka svátosti manželství je v odkazu svaté Zdislavy důležitá i pro katolického kněze, teologa a provinciála české provincie dominikánů Benedikta Mohelníka.

„Situace rodiny se výrazně zhoršuje, což je více než zřejmé. Je zpochybňována podstata manželství, lidským bytostem je upíráno právo na život, rozšiřují se různé pomýlené názory v oblasti etiky. Také uvnitř rodin vyvstává mnoho těžkostí, které nahlodávají manželskou věrnost, rodinnou soudržnost i výchovu dětí. Svatá Zdislava je takovou oporou pro naši dobu,“ napsal Mohelník ke dvacátému výročí kanonizace paní Zdislavy z Lemberka.