Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek zraněných, čtyři lidé zemřeli několik hodin poté. | foto: MAFRA

Bratrská pomoc ze SSSR v Liberci: devět mrtvých, desítky zraněných

  • 2
V Liberci byl 21. srpen 1968 tragický. Pod palbou z tanků na místě zemřelo šest lidí, další dva skonali v nemocnici, jednoho muže zasypala suť. Další dvě oběti v kraji měl na svědomí výbuch havarované cisterny s benzinem v Desné v Jizerských horách.

K prvním střetům mezi vojáky a obyvateli Liberce došlo krátce po třetí hodině ranní. Trojice poněkud opilých mladíků si myslela, že jde o cvičení. Nebylo. Ozvaly se dávky ze samopalu. Miroslav Vlček, první zraněný v Liberci, dostal kulku do hlavy, ale zázrakem přežil.

Masakr na Benešově náměstí

Další incident se odehrál v šest hodin na dnešním náměstí Dr. E. Beneše. Dvacetiletý Jan Šoltys hodil na tank prkno.

"Nějací civilisté přivezli v osobním autě jistého Slováka, který byl v Liberci na montážích. Mluvil jsem s ním, než ho odvezli na operaci. Prý seděl na zábradlí a z něj ho úmyslně srazil tank a nějaké metry vláčel s sebou. Kluk se ho prý chvíli držel, ale pak ho opustily síly, spadl na zem a tank mu přejel nohy," vyprávěl řidič tehdejší sanitky Dieter Neumann.

Šoltysova zranění byla tak vážná, že šel z nemocnice až v listopadu.

Největší masakr se stal chvíli po sedmé hodině. Z rozzuřeného davu vrhnul kdosi prkno na projíždějící GAZ, někdo další kus heraklitu do otevřeného auta na řidiče, kterého zranil. Z GAZu vyskočili dva vojáci a začali střílet pro výstrahu.

V tu chvíli spustili střelbu všichni z projíždějící kolony. Vojáci stříleli do lidí, na ONV, na divadlo, na poštu, na lidi, kteří se ukrývali ve vchodu do Radničního sklípku.

Po tříminutové palbě zůstalo na dlažbě několik desítek zraněných, čtyři zemřeli několik hodin poté. Zdeňka Dragouna (19 let) zasáhla kulka, když fotografoval projíždějící kolony. Zemřel při převozu do nemocnice na průstřel hrudníku.

Jindřich Kuliš (25 let) zemřel v nemocnici v důsledku průstřelu hrudníku a břicha.

Josef Fialka (65 let) nepřežil kulku do břicha. Podle svědku vyšel před dům v pyžamu a pantoflích, aby se podíval, co se děje.

Rudolf Starý (63 let) přijel ráno z Jeřmanic do Liberce do práce. Pracoval na opravě radnice. Tam umřel zasažen odraženou kulkou.

Další dva těžce zranění z této přestřelky podlehli v liberecké nemocnici. Evu Livečkovou (31 let) trefila okupační kulka zezadu do krku. Zemřela dva dny poté. Před meteorologickou stanicí byl postřelen také Stanislav Veselý (44 let). Po průstřelu hrudníku zemřel 24. srpna.

Symbol liberecké okupace: tank v podloubí

Hodinu před polednem zabočil tank s číslem 314 do podloubí hotelu Radnice. Přerazil sloup a zdivo zasypalo devět lidí. Jeden z nich, Miroslav Čížek (23 let), zemřel na místě. Na další sloup podloubí přitiskla Bohumila Kobra (72 let) cisterna. Zemřel za půl hodiny v nemocnici.

Posledním mrtvým byl Vincenc Březina (67 let), kterému zdivo z hotelu Radnice rozdrtilo obě nohy. Umřel 12. září a byl poslední obětí libereckého "osvobozování".

Další dvě oběti měl výbuch havarované cisterny s benzinem v Desné v Jizerských horách. Byly to osmiletá školačka Dagmar Škavová a její čtyřiasedmdesátiletá babička Marie Vodáková.

Ode dne vstupu vojsk na naše území do konce roku 1968 zemřelo při střetech vojáků s civilisty a při dopravních nehodách zaviněných okupačními vojsky 108 Čechů a Slováků.