KRAJSKÉ UNIKÁTY: Zvolte nejzajímavější turistický cíl.

KRAJSKÉ UNIKÁTY: Zvolte nejzajímavější turistický cíl. | foto: iDNES.cz

Čabajkovou nebo pivní? Unikátním turistickým cílem je zmrzlinářství

  • 3
Zmrzlina ze svíčkové, piva nebo čabajky. Netradiční zmrzlinářství ve Stráži pod Ralskem nejvíce oslovilo čtenáře iDNES.cz v anketě o nejzajímavější turistický unikát Libereckého kraje. Nyní se utká s dalšími dvanácti pozoruhodnostmi v celostátním finále.

Pro zmrzlinářství ve Stráži hlasovalo celkem 186 čtenářů. Druhou příčku obsadila vodní elektrárna ve Spálově, třetí pak rozhledna ve tvaru okurky v Heřmanicích. Dále se umístili Rozhledna Járy Cimrmana v Příchovicích, ruiny kostela sv. Jakuba u Jindřichovic pod Smrkem a na posledním místě skončilo muzeum panenek v Troskovicích.

Výsledky hlasování zde

Nyní můžete pro strážské zmrzlinářství hlasovat v celostátním finále. Začíná ve čtvrtek v poledne a hlasuje se do půlnoci čtvrtka 19. června. Hlasování je tajné, výsledky se objeví až po skončení klání.

V krajském kole se utkaly o přízeň čtenářu následující pozoruhodnosti:

1 Rozhledna Járy Cimrmana

Nová turistická atrakce vyrostla v Příchovicích. Architekt Martin Rajniš vyprojektoval rozhlednu s vyhlídkovou plošinou ve výšce 17 metrů, která nese jméno nejslavnějšího českého génia.

Vizualizace ukazuje, jak má vypadat rozhledna Maják Járy Cimrmana u Příchovic nedaleko Tanvaldu.

Součástí je také podzemní Cimrmanovo muzeum, kde lidé mohou najít věci z období počátku století - tedy doby, kdy Jára Cimrman žil. V muzeu jsou například Cimrmanovy lyže, žehlička jeho otce krejčího či houpací kůň.

Jeden z předmětů se jmenuje Rousínovská zakopávka. "Je to malý model, který zřejmě dělal Myslbek jako první studii k soše svatého Václava. Modelem mu zřejmě na koni seděl Cimrman. Tipujeme to podle té boule na hlavě, tomu Cimrmanovu pahrbku geniality," prohlásil cimrmanolog Zdeněk Svěrák.

2 Vodní elektrárna Spálov

V Pojizeří přímo na turistické Riegrově stezce stojí vodní elektrárna Spálov, která je v provozu od roku 1926 a turisté ji obdivují jako technický unikát.

Vodní elektrárna ve Spálově.

V čem spočívá? Voda z Jizery je vedena raženou štolou, která měří 1 323 metrů a vodu dovede do takzvaného vodního zámku nad elektrárnou. Odtud se pod tlakem dostává na turbíny elektrárny.

Podobu elektrárny navrhl velmi citlivě s ohledem na okolní krajinu vyznavač secese a kubismu architekt Emil Králíček, strojní zařízení dodala firma Bratři Prášilové z Libně, turbíny firma Breitfeld a Daněk, elektrické zařízení rozvodny firma F. Křižík.

3 Heřmanická "okurka"

Vyhlídková věž ve tvaru okurky (podle některých penisu) se vypíná v Heřmanicích od podzimu 2012. Měří skoro 24 metrů a přišla na 3,6 milionu korun.

Rozhledna Vokurka od studia Mjölk architekti měla vypadat přesně jako pánské...

Vymysleli ji architekti z libereckého ateliéru Mjölk. Z heřmanické rozhledny vidí turisté Jizerské a Lužické hory nebo monstrózní tepelnou elektrárnu v polském Turově.

Abyste na rozhlednu z modřínového dřeva mohli vystoupat a rozhlédnout se po okolí, musíte zdolat bez jednoho stovku schodů. Když ovšem půjdete dolů, nepotkáte se s těmi, co teprve stoupají nahoru. Je zde totiž dvojité točité schodiště.

4 Muzeum panenek v Troskovicích

Rozsáhlá expozice čítající více než dva tisíce exponátů představuje vývoj panenek a medvídků od roku 1840 až po současnou uměleckou produkci.

Muzeum panenek v Troskovicích.

Jsou mezi nimi opravdové historické skvosty a panenky s osudovými příběhy. Panenka, která prošla koncentračním táborem, či panenka určená jako dárek paní Haně Benešové.

Nechybí ani panenky zpodobňující slavné osobnosti, například panenka Baracka Obamy, novorozeného britského prince George, Alberta Einsteina či hororová panenka Chucky.

5 Trosky kostela svatého Jakuba

Kousek od Jindřichovic pod Smrkem, při cestě do Dětřichovce, se nalézá impozantní torzo románsko-gotického kostela svatého Jakuba. Kde se tu vzalo?

Kostel svatého Jakuba v Jindřichovicích pod Smrkem.

Původní obec byla kompletně zničena a vypálena v 15. století při husitských nájezdech. Z té doby zůstalo zachováno právě ono torzo, které je považováno za historický skvost.

Obyvatelé, kteří nájezd přežili, se přestěhovali asi o kilometr po proudu Jindřichovického potoka a obnovili vesnici v místech, kde stojí dodnes. Kamení, ze kterého byl kostel postaven, posloužilo jako stavební materiál pro nové domy.

6 Zmrzlinárna ve Stráži

Jak chutná zmrzlina ze svíčkové, čerstvých malin, pivní, čabajková, křenová, štrúdlová, maková nebo z balkánského sýra? Lze ji ochutnat ve zmrzlinárně ve Stráži pod Ralskem.

Zmrzlina pivní, čabajková, křenová, štrúdlová, maková nebo z balkánského sýra?...

Během sezony tu nabízejí 140 druhů zmrzlin denně. Mimochodem, na svíčkovou provozovatelé normálně koupí zeleninu, upečou ji a nastrouhají, stejně jako uzené maso.

Na jeden kilogram takové zmrzliny přijde skoro půl kila masa. A na kilogram čabajkové zmrzliny se spotřebuje čtyřicet deka čabajky.

,