Jáma na Perštýně.

Jáma na Perštýně. | foto: MAFRA

Za obří jámu v Liberci pokuta nepadne, může tu být dalších dvacet let

  • 8
Dobrá zpráva je, že kvůli liberecké jámě na Perštýně zbylé po zkrachovalém projektu nákupního centra nebude Česká republika platit 1,8 miliardy korun. Ta špatná je, že tento obří ekologický průšvih pro město i jeho obyvatele patrně nedokáže nikdo zacelit další desetiletí.

Je o tom například přesvědčen architekt Jiří Janďourek, který se na liberecké univerzitě mimo jiné zabývá urbanismem města.

"Smysluplné zastavění celého území bude v podmínkách, jaké tam jsou, velmi problematické. Podle mě je deset let optimistický odhad, realistický je tak dvacet let," říká architekt Jiří Janďourek.

Takto měl vypadat nákupní palác na Perštýně.

Staveniště pro plánovanou nákupní Galerii Perštýn opustil developer, společnost ECE, před čtyřmi roky. Českou republiku pak zažaloval za zmařenou investici způsobenou údajně chybným rozhodnutím úředníků. Pozemek ležel jako důkaz ladem.

Čerstvě prohranou kauzu, ani své další plány s územím ale ECE nechce komentovat. "Nic vám k tomu neřeknu, domluvili jsme se, že se k tomu nebudeme vyjadřovat," řek pouze jednatel české ECE Josef Tobek.

Samotné ECE vypsalo v roce 2009 mezinárodní soutěž, ze které měl vyjít nejlepší návrh na smysluplné využití. Vyhrála studentka brněnské architektury Iveta Doležalová. Návrh počítal s polyfunkčním domem a byty. Návrh zahrnoval dokonce i jezírko spodní vody, které se na dně jámy samovolně utvořilo.

Návrh se budeme zabývat, řekla firma a bylo ticho

Studentka jeden semestr studovala i v Liberci, neutěšené místo proto znala i z vlastní zkušenosti. Vytvořila jakousi bariéru, která se z jedné strany tváří jako dům a ze strany druhé se terasovitě svažuje a vytváří jámu.

"Návrhem se určitě necháme inspirovat, bude rozpracován a v budoucnu třeba realizován," řekl tehdy za ECE Projektmanagement manažer expanze Petr Vávra.

Právě byty je Liberec přesycen. Stejně jako nákupními centry. Nevýhodou pro bydlení je navíc severní svah rozlehlého pozemku. Jiní studenti ale počítali zároveň s dostavbou ulic a domů a dotvořili tak vlastně celou zničenou část města.

Ať už se bude budoucí projekt ubírat jakýmkoli směrem, architekt je přesvědčen, že by město nemělo zůstat pasivní. "Město by mělo především začít jednat s majitelem pozemku, aby mělo kontrolu nad tím, co by tam mělo být," upozornil Jiří Janďourek.

Studenti liberecké architektury řešili perštýnskou jámu i v rámci semestrálních prací, zabývali se jí také v rámci Vize pro Liberec. Perštýn je nyní spolu s Papírovým náměstím a okolím vybydleným územím.

"Jednání s vlastníkem určitě velmi aktivně povedeme, osobně mi stav Perštýna vůbec není lhostejný," slíbil náměstek liberecké primátorky Jiří Šolc.

Stejně jako architekt Janďourek je přesvědčen o tom, že nákupní centrum už na Perštýně nevznikne. "Místo by se dalo využít třeba pro nějaký státní úřad. Místo je v centru, velmi dobře dostupné," uvažoval náměstek Šolc.