Archeologicky cenná naleziště pozůstatků vesnice z mladší doby kamenné nalezli

Archeologicky cenná naleziště pozůstatků vesnice z mladší doby kamenné nalezli v minulosti archeologové na Turnovsku také u Příšovic. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Středověk v Turnově: Vařilo se pivo, sušily syrečky a lidé měli škrkavky

  • 0
V Turnově už vědí, co tu lidé ve středověku jedli a pili. A nebo jací paraziti otravovali život našim předkům. V Dvořákově ulici totiž archeologové objevili odpadní jímku se zbytky keramických nádob a při jejich rozborech například zjistili, že tehdejší turnovské obyvatelstvo si v nádobách sušilo syrečky.

"Nálezy pocházejí z třináctého až patnáctého století. Při rozborech jsme zjistili, že v nich ve středověku lidé uchovávali kozí mléko a sušili tam syrečky," řekl archeolog Muzea Českého ráje Jan Prostředník.

Analýzy archeologických nálezů z Dvořákovy ulice prokázaly, že středověké obyvatele Českého ráje trápili nepříjemní paraziti - především hlístice, roupy a škrkavky.

"Nepřenášely se z člověka na člověka, ale ze zvířete na člověka. Třeba z kozy nebo prasete," dodal Prostředník. Archeologický průzkum v Dvořákově ulici naznačil, jaké byliny středověcí lidé pěstovali. Na zahrádce jim rostla například meduňka, třezalka nebo šalvěj.

A také mrkev nebo chmel. "Domácí vaření piva bylo ve středověku docela obvyklé," poznamenal Prostředník.  

Naleziště málem zničila stavba nákupního střediska

Pozoruhodné exkurze do dávnověku přinesou i další vykopávky v Českém ráji a v Podkrkonoší. "Příští týden se chystáme na záchranný výzkum do Renesančního dvora v Jilemnici," prozradil Prostředník. "Společnost Norma tam chce vybudovat prodejnu. Jde o archeologicky zajímavé území a očekáváme na něm nálezy z druhé poloviny šestnáctého století."

Podle Prostředníka upustila Norma v Renesančním dvoře od velkoplošného zásahu do terénu, který by archeologicky cennému území uškodil. Nákupní středisko postaví na pilotech mimo území, kde se Renesanční dvůr rozkládal.

"Potěšil nás rovněž stavebník v Dvořákově ulici," uvedl Prostředník. "Když se dozvěděl, jak archeologicky významné místo se nachází pod jeho domem, rozhodl se vybudovat ho na základové desce a nehloubil hluboké základy. Až dům přestane za dvě stě let jeho potomkům sloužit a zboří ho, archeologové pod ním mohou začít znovu pracovat." 

Když chce někdo v Českém ráji stavět, musí zaplatit výzkum

Archeologa zklamala lokalita na okraji Turnova směrem k Jičínu, kde vyroste obchodní středisko. "Když se před lety stavěla vedle prodejna Lidl, objevili jsme tam žárové pohřebiště z doby pozdní doby bronzové a zbytky budov ze třináctého století," uvedl Prostředník.

Pod obchodním centrem však nebyly žádné archeologicky cenné předměty. Lidé se mu vyhýbali pravděpodobně kvůli častým sesuvům půdy.

Prostředník vyjede v létě se svým týmem na hrad Kumburk u Lomnice nad Popelkou. Prozkoumá tam Studniční věž.

Český ráj a Podkrkonoší patří mezi důležitá archeologická naleziště. Kdysi tam žili pravěcí lidé.

Když tam chtějí firmy stavět, musí si nejdříve zaplatit archeologický výzkum. Muzeum Českého ráje jim za něj naúčtuje ročně okolo dvou milionů korun.