Kapitán Hanuš Ort před odjezdem z Afghánistánu.

Kapitán Hanuš Ort před odjezdem z Afghánistánu. | foto: Armáda České republiky

Liberečtí chemici v Afghánistánu končí. Respektovali nás, říká velitel

  • 0
Hrdost je slovo, které se v našich končinách poslední dobou moc nevyslovuje. Důvod k ní ale rozhodně má kapitán Hanuš Ort, velitel poslední, v pořadí 15. jednotky chemické a biologické ochrany v Afghánistánu. Čeští vojáci včetně libereckých chemiků v zemi definitivně končí.

Za šest let si vydobyli značný respekt. "Čeští vojáci obecně, ať již působili v Lógaru, Wardaku či Kábulu, mají mezi spojenci velké renomé. To se týká i českých chemiků," říká Ort.

Kolikrát jste byl v Afghánistánu, co vám to dalo? Cítíte nějakou nostalgii, hrdost, že jste poslední?
V Afghánistánu jsem byl podruhé. Poprvé to bylo před třemi lety. Byla to pro mne obrovská zkušenost, přineslo mi to nejen spoustu profesních zkušeností a zážitků, ale poznal jsem i řadu velmi zajímavých lidí. Nostalgii cítím určitě, protože se uzavírá více než šestiletá kapitola působení chemické jednotky v Afghánistánu. Hrdost cítím vůči svým podřízeným, protože odvedli skvělou práci.

Máte pocit, že jste tam byli platní?
Platní jsme v Afghánistánu byli nepochybně a hovoří o tom nejen hodnocení našich koaličních partnerů, ale i samotných Afghánců, které jsme cvičili. Dále je to také vědomí toho, jak širokou škálu odborných úkolů jsme byli schopni plnit, a to od preventivních odběrů vzorků, přes analýzy, výcvik afghánských partnerů, až po chemické a biologické zabezpečení našich i koaličních jednotek v rámci celého Afghánistánu.

Dostali jste se do extrémně nebezpečné situace?
Do takové situace, která by přímo ohrožovala naše životy, jsme se nedostali, ale věnovali jsme hodně úsilí tomu, abychom na ně byli v případě potřeby co nejlépe připraveni.

Co je největším přínosem působení chemiků?
Skutečnost, že se nám zvýšil počet lidí s obrovským objemem zkušeností, ze kterých budeme moci čerpat v budoucnosti.

Pokládáte za důležité, že jste vycvičili chemické pozorovatele?
Výcvik chemických pozorovatelů Afghánské národní armády považuji za velmi důležitý, a to proto, že tato armáda je ve výstavbě svého chemického vojska teprve na začátku, a to nejen ve schopnostech, ale i v materiálním vybavení. Myslím si, že pro ně to byl první krůček na velmi dlouhé a náročné cestě, která je ještě čeká.

Mělo to také pozitivní dopad na české vojáky? Případně v čem?
Pozitivní dopad to rozhodně mělo, protože vést výcvik pro kolegy z tak výrazně kulturně odlišného prostředí a s tak odlišným přístupem k výuce a výcviku, než na jaké jsme zvyklí, je velmi cennou a významnou zkušeností.