Znak městské policie v Liberci. Ilustrační snímek

Znak městské policie v Liberci. Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Místo úřadu práce skončili na ulici. Nezaměstnaní pomáhají hlídat město

  • 0
Místo na úřadu práce skončili na ulici. Nejde však o lidi bez přístřeší, ale o čtyři nové asistenty městské policie, kteří od září dohlížejí na pořádek v Liberci. Vidět jsou hlavně u přechodů pro chodce v okolí škol, docházejí ale i na dětská hřiště anebo pomáhají dětem s výukou jízdy na kole na dopravním hřišti.

„Škála jejich využití je široká, jsou tam, kde nemáme strážníky, měli by nás upozornit, když se někde něco děje, být takovou naší prodlouženou rukou,“ popsal Ladislav Krajčík, ředitel Městské policie v Liberci.

Na spolupráci se dohodlo město s úřadem práce, kde také byli dříve asistenti evidovaní. A bude to také úřad práce, který pokryje náklady na jejich mzdu.

„Maximální výše příspěvku je patnáct tisíc korun na jedno místo, za rok je to nejvýše 180 tisíc,“ upozornila Jana Kodymová, mluvčí libereckého magistrátu.

Asistenti prošli měsíčním školením, nemají ale žádné pravomoci a pokud se dostanou do konfliktu, na pomoc musejí zavolat strážníky nebo státní policii.

„Vybavili jsme je uniformou rozpoznatelnou od uniformy strážníků a jsou také zřetelně označeni jako asistenti městské policie. Jejich přítomnost má mít hlavně preventivní význam,“ zdůraznil Krajčík.

Vychovávání budoucích strážníků?

Primátor města Tibor Batthyány vidí pozitivum asistentů také v tom, že si městská policie může sama vychovat své budoucí strážníky. „Uvidíme, jak se osvědčí v praxi, věřím, že budou přínosem především pro bezpečnost v ulicích,“ dodal primátor.

Na prevenci i větší bezpečnost sázejí také v okolních městech. Například ve Smržovce už čtyři měsíce drží hlídky dvě asistentky. Jejich práce je o to cennější, že obec nemá své vlastní strážníky.

„Provádějí preventivní činnost, docházejí do škol i do školek, hlídkují u přechodů, chodí i do penzionu pro důchodce, kde je třeba varují před podomními prodejci,“ zmínil Marek Hotovec, starosta Smržovky.

Asistentky obcházejí také chalupy a majitelům pak za dveřmi nechávají informace, že tam byly, popřípadě jim doporučí, jak mají lépe chatu zabezpečit.

Obě ženy vzešly z výběrového řízení, které obec vyhlásila. Přihlásili se do něj i dva muži, jeden ho ale nakonec vzdal a druhého zase nechtěla komise. Smlouvu mají na rok a placené jsou z dotace ministerstva vnitra.

Zatímco ve Smržovce hlídkují v ulicích jen ženy, v Tanvaldě je tomu naopak. Mužů ve službě městské policie je pět a v ulicích jsou vidět od července letošního roku. A i tady jsou s nimi zatím spokojení.

„Provádějí dohled u škol, u přechodů, město znají dobře, stejně jako romskou komunitu. Ostatně někteří z nich jsou sami Romové. Dohlížejí na to, zda děti chodí řádně do škol, hlídkují i u sociálních úřadů, když se vyplácejí sociální dávky, aby tam nedocházelo k nějakým konfliktům. Nemají ale žádné pravomoci, jejich činnost je čistě preventivní,“ řekl Jiří Horáček, velitel tanvaldských strážníků.