Krajská radní pro zdravotnictví Zuzana Kocumová.

Krajská radní pro zdravotnictví Zuzana Kocumová. | foto: Roman Čejka, MF DNES

Audit na záchrance ukázal plýtvání penězi. Teď ušetřili 9,5 milionu

  • 3
Nižší mimořádné odměny i méně technických pracovníků. Po auditu a následných úsporných opatřeních ušetřila liberecká krajská záchranná služba 9,5 milionu korun. Podle předložených výsledků totiž dokázala loni hospodařit s provozním příspěvkem o 9,5 milionů korun nižším než v roce 2012.

A letos se podle předběžných propočtů zatím zdá, že oproti roku 2012 postačí záchrance dokonce o 20 milionů méně.

"Jednoznačně to ukazuje rozdíl mezi politickým vedením a tím, které vzejde z výběrového řízení a jak je možné zefektivňovat náklady," řekla krajská radní pro zdravotnictví Zuzana Kocumová.

Vedení kraje odvolalo loni v listopadu tehdejšího šéfa záchranky a nového poslance za KSČM Stanislava Mackovíka kvůli manažerským pochybením. Zjistil je forenzní audit, který na záchrance prověřoval hospodaření.

"Vím, že jsou tam bludy," nechtěl se tehdy Mackovík k výsledkům auditu vyjadřovat, protože ještě neměl nic v ruce.

Záchranka byla pro kraj neúměrně drahá

Nahradil jej trutnovský chirurg Vladimír Hadač. Vyhrál výběrové řízení, jehož součástí byl i návrh koncepce řízení záchranky. V ní chtěl mimo jiné lépe hospodařit.

A zlevnit provoz záchranné služby tehdy vedení kraje potřebovalo. Záchranka byla pro kraj neúměrně drahá.

I když je Liberecký kraj rozlohou nejmenším regionem, krajem posílaná dotace byla ve srovnání s ostatními kraji osmá největší.

Krajští politici poukazovali i na to, že u záchranky skokově narostly platy. Audit zmiňoval, že třeba náklady na mzdy stouply během tří let o čtvrtinu. U ostatních záchranných služeb to přitom bylo jen o 6 až 11 procent. Ve srovnání s jinými záchrannými službami jiných krajů byla průměrná mzda u krajské záchranky druhá nejvyšší.

Nestandardně vysoké byly podle auditu i platy technicko hospodářských pracovníků. V průměru přesahovaly 41 tisíc korun a podle auditu tak byly o 48 procent vyšší, než bylo ve zbytku republiky obvyklé.

"U některých pracovníků se snížily platy, narovnaly se i mimořádné odměny. Dříve byly vypláceny bez mimořádných výkonů. Nový ředitel dělá také kontrolu pracovních náplní zaměstnanců a zdá se, že jejich počet byl velmi zásadně navýšený. Zatímco ještě před příchodem minulého ředitele bylo technicko-hospodářských pracovníků osmnáct, jejich počet se ale dostal až na dvaatřicet," zmínila radní Kocumová.