V autobuse Mikeš se každé dítě musí za jízdy poutat.

V autobuse Mikeš se každé dítě musí za jízdy poutat. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

V Libereckém kraji dostaly autosedačky i dva autobusy. Jediné v Česku

  • 14
Dvě nehody autobusů plných dětí u Panenského Týnce a Kněžnici na Jičínsku z posledního týdne vyvolaly otázku, jestli nezavést povinné poutání dětí v autobusech. V Libereckém kraji přitom dva takové speciálně dětské autobusy jezdí, jako jediné v Česku.

Autobusy Mikeš a Beruška provozuje místní dopravce BusLine. Mikeš je z libereckého střediska, Beruška z jabloneckého. Oba vozy jsou vybaveny dětskými autosedačkami namísto klasických sedadel.

Na školy zbývají autobusy bez pásů

Na děti do tří let se nemyslí vůbec

Děti se uvnitř musejí poutat. Autosedačky jsou polohovatelné pro děti od tří do dvanácti let, obslouží tedy nejen mateřské, ale i základní školy.

„Oba autobusy významně přispívají k bezpečnosti dětí. Ty jsou totiž nejzranitelnějšími účastníky dopravních nehod. Pokud jede autobus třiceti dětí na nějakou exkurzi a má s sebou dvě učitelky, těžko lze neposedné děti ohlídat. Náš autobus tomuto předejde,“ vysvětluje mluvčí BusLine Nikol Bradíková.

Firma už navázala spolupráci s libereckým dopravním podnikem a pravidelně sváží děti z mateřských školek v kraji na jakési dětské školení. Děti přijedou Mikešem a Beruškou do dopravního podniku, kde jim odborníci vysvětlují, jak se v autobuse chovat a jak se správně pásat na autosedačce.

„Nikdo se nepozastavuje nad tím, že upínáme děti do autosedaček a pásů v našich osobních autech, ale málokoho napadne, že by to mělo být i v autobusech. My na to děti připravujeme,“ podotkla Bradíková.

Poutání dětí do autosedaček sice nemůže předejít případné nehodě, avšak minimalizuje její dopady. „Děti kupříkladu rády za jízdy koušou do madel a nadhlavníků před sebou, takže během prudkého brzdění nebo srážky mohou přijít o zuby. To se při připoutání nemůže stát,“ vysvětlila mluvčí dopravního podniku Martina Poršová.