Opozice na vyšší daň kývne, jen co město schválí protikorupční strategii. Ilustrační

Opozice na vyšší daň kývne, jen co město schválí protikorupční strategii. Ilustrační | foto: Michal Klíma, MAFRA

Až Liberec schválí protikorupční strategii, kývne opozice na vyšší daň

  • 3
Kvůli díře v rozpočtu chce liberecká radnice zdvojnásobit daň z nemovitosti. Opoziční Změna pro Liberec nyní připustila, že by její zastupitelé na to mohli kývnout. Ovšem za podmínky, že město přijme jejich protikorupční strategii.

"Možnosti zvýšit daň z nemovitosti musí předcházet přijetí účinné protikorupční strategie. Jednou z příčin stavu městské pokladny je řada dosud nevyšetřených kauz z minulosti, ze kterých zatím nikdo z politiků nevyvodil osobní zodpovědnost," uvedl bývalý primátor Jan Korytář.

Daň z nemovitosti v Liberci

Vyhláška o dani je z roku 2002.

Výše daně ve vyhlášce není pro všechny oblasti stejná. V některých ulicích a částech města je nižší, některé jsou od ní jsou osvobozené.

Rozdíly jsou dané třeba tím, že v některé ulici nebyla kanalizace nebo do ní nezajížděl autobus.

Dnes se situace na mnoha místech změnila a v nové vyhlášce by se změny měly odrazit.

Změna pro Liberec proto chce upravit rozpočtová pravidla pro krajské město novou směrnicí. Slibuje si od toho větší transparentnost a účelnost v hospodaření města.

"Chceme zveřejňovat další informace o hospodaření města nad rámec zákona, zejména ve vztahu k dluhopisu a k financování investic z evropských fondů," uvedl Jaromír Baxa, stínový náměstek pro ekonomiku. Tato opatření podle něj omezí možnost skrývání dluhů mimo rozpočet.

Podle představitelů Změny pro Liberec je také zapotřebí zavést limity, které určí stropy výdajů v jednotlivých rozpočtových kapitolách. V rozpočtu krajského města totiž zeje dvacetimilionová díra kvůli nižším daňovým odvodům, než byl odhad magistrátu.

O dani se rozhodne na podzim

"Živnostníkům se v minulém roce zřejmě dařilo špatně a stát tak od nich na daních vybral méně, než se předpokládalo. Takže nám přeposlal o třicet tři a půl milionů korun méně, než jsme v letošním roce počítali," oznámil dříve ekonomický náměstek liberecké primátorky Jiří Šolc.

Ten dodal, že se zveřejňováním informací ekonomických výsledků města nemá problém. "Jde spíše o jejich podobu a četnost," reagoval Šolc.

Zároveň dodal, že je pro zveřejňování těchto informací, pokud to nenaruší chod městských firem. Co se týče výdajových limitů, jejich stanovení by bylo podle Šolce prakticky komplikované.

Vedení Liberce chce předložit návrh na zvýšení daně z nemovitosti na jednání zastupitelstva v září. Město se zatím snaží prodat majetek, který vlastnit nechce. Do téhle kategorie spadá třeba předválečná vila v Husově ulici, kde dříve sídlil Kojenecký ústav. Radnice za ni chce sedmnáct milionů korun.