Jaroslav Barták u libereckého soudu.

Jaroslav Barták u libereckého soudu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

U soudu s lékařem Bartákem zněly odposlechy. Mluví na nich o vraždách

  • 6
U libereckého soudu pokračovalo v úterý jednání s lékařem Jaroslavem Bartákem, který si už odpykává dvanáctiletý trest za znásilňování a vydírání svých asistentek. Navíc je obžalován z plánování vraždy tři lidí a vydírání dalších tří lidí. Za to mu hrozí 15 až 20 let vězení.

Soudní síní zazněly nahrávky z věznice, na nichž mluví Barták o útěku, únosech, vydírání i připravovaných vraždách a sepisuje informace k chystaným obětem.

Obžalovaný ovšem nahrávky považuje za nelegální, zmanipulované a upravované v počítači.

Důkazy proti Bartákovi stojí částečně právě na nich. Díky kameře v hodinkách je pořídil spoluvězeň recidivista, jenž případ loni nahlásil. Jak k nahrávacímu zařízení přišel, soudu nesdělil.

Bývalý vlivný lékař podle svých slov vraždy neplánoval a výpisky, které si o dotyčných lidech zaznamenával, byly jen taková hra pod vlivem alkoholu a psychofarmak. „Pořizoval jsem si je, protože jsem na dotyčné plánoval podat trestní oznámení,“ řekl už dříve (o začátku hlavního líčení jsme psali zde).

Kauza asistentky

Barták podle už pravomocného rozsudku v letech 2006 až 2011 napadl deset asistentek a matce jedné z nich vyhrožoval.

Ženy hladil a osahával proti jejich vůli, nutil je k sexu a znásilnil, když odmítaly jeho úkoly a naléhání. Asistentkám také vyhrožoval společenskou i fyzickou likvidací. Lékař od začátku tvrdí, že celý případ je spiknutím.

Jeho někdejší asistentky v průběhu procesu před soudem popisovaly chování svého bývalého šéfa od výhrůžek přes jeho snahu líbat se s nimi, osahávat je či svlékat. Zmiňovaly i jeho posedlost sexem a alkoholismus. Více o kauzy čtěte zde.

Podle informací MF DNES měli být obětmi Bartákova vražedného plánu bývalý šéf vojenské tajné služby Andor Šándor, pražský advokát Oldřich Choděra a pravoslavný kněz Eugen Freimann. Trojice proti šestapadesátiletému lékaři svědčila u soudu s asistentkami.

Podle obžaloby měli dotyční zemřít rozličnými způsoby. Šándora měl vrah zabít vystřelovacím nožem v metru, knězi Freimannovi měl lít alkohol do úst a do konečníku.

K pomstě si vybral recidivistu M. L.. Ten si v Liberci odpykával desetiletý trest za to, že s pistolí v ruce vyloupil prodejnu.

Plán měl podle obžaloby Barták promyšlený do detailů. Najatý vrah oběti unese, mučením je donutí k vydání 60 milionů a poté je trýznivým způsobem zabije. Miliony chtěl odsouzený použít k útěku z vězení. Měl už vybranou i zemi - Bělorusko.

Barták proto předal muži podrobné informace o budoucích obětech: jména, věk, rodinný stav, kontakty, bydliště, zaměstnání, denní režim.

„Byl jsem přesvědčen, že to myslí vážně“

Lékařův spoluvězeň to vše zprvu nebral vážně, ale věděl, že Barták disponuje penězi. „Zprvu jsem se tím bavil, pak jsem si řekl, že bych z toho mohl vytlouct nějaký zisk,“ řekl při předchozím přelíčení.

Postupně ale seznal, že nejde jen tak o nějaké tlachání. „Plánoval to do stále větších a větších detailů. Bylo to konstruktivní a logické. Byl jsem přesvědčen, že to myslí vážně a kdyby někoho sehnal, mohl akci zrealizovat,“ uvedl.

Pohledem znalců

Barták je podle znalců výraznou psychopatickou osobností. Plánování vraždy či vydírání odpovídá jeho osobnosti, byl by schopen a ochoten své činy organizačně dotáhnout do konce, pokud by to bylo technicky možné.

Je narcistní osobností, netrpí však duševní poruchou, kterou by bylo možné léčit. Barták je přesvědčen o své výjimečnosti a na svou ochranu je schopen všeho.

Obstaral si hodinky s nahrávacím zařízením a začal Bartáka natáčet; nahrávky se budou u soudu ještě přehrávat. Když se například jednou vrátil Barták od svého advokáta, posteskl si prý: „Umřel mi další kamarád, potřeboval bych někoho odstranit.“

Barták měl konflikty s ostatními vězni

Vedoucí výkonu vazby a trestu v liberecké věznici Pavel Letrík v úterý při výpovědi před soudem uvedl, že situace v oddělení s ostrahou se po Bartákově příchodu zhoršila.

Lékař mezi ostatními vězni neměl dobrou pozici, měl s nimi konflikty, zejména s jedním. Barták tvrdí, že neměl dožít Vánoc. Podle Letríka k násilí nedošlo. „Bylo to ve formě vyhrožování,“ uvedl.

Konflikt věznice vyřešila kázeňským trestem pro vězně a zároveň to byl jeden z důvodů pro přemístění Bartáka do jiné věznice.

Že se jedná o komplot, usuzuje Barták i z toho, že prý byly odposlechy v návštěvní místnosti a několika celách. To podle něj organizovala policie. Letrík o odposleších nic nevěděl.

 Další soudní líčení je naplánováno na 2. prosince. 

,