Dělníci likvidují plochu určenou pro plážový volejbal. Místo ní zde vyroste

Dělníci likvidují plochu určenou pro plážový volejbal. Místo ní zde vyroste nový plavecký bazén. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Bazénu v Liberci hrozí prodražení, radnice hlásí dodatečné práce

  • 8
Necelý týden od začátku stavby nového plaveckého bazénu v Liberci vyšlo najevo, že bude potřeba udělat dodatečné práce. Podle firmy Syner by ale neměly stát nic navíc, maximálně směšných 1300 korun. Vedení města firmě věří.

"Navýšení se nebojíme, věříme firmě Syner. Máme tam svého dozorce, který bude na průběh nejen dodatečných prací dohlížet," uvedl ekonomický náměstek liberecké primátorky Jiří Šolc.

"Chyba je podle mého názoru v tom, že minulé vedení Liberce v čele s Jiřím Kittnerem neudělalo správně geologický průzkum a ten se objevil v zadávací dokumentaci. My jsme projekt jen převzali a podepsali," upozornil Šolc.

V podstatě stejně znějí argumenty společnosti Syner. "Až dodatečné vrty provedené naší společností na naše náklady před započetím prací odhalily, že původně zamýšlený způsob založení stavby by byl nedostatečný. Proto dle doporučení Petra Petrů bude stavba založena na nosných pilotách. Tento způsob založení stavby nenavyšuje konečnou cenu díla a zajišťuje větší stabilitu konstrukce," uvedl tiskový mluvčí Syneru Ondřej Paclt.

Přestože se město i firma dušují, že stavba dražší nebude, není na škodu připomenout jiný případ, v němž hrají základové piloty také hlavní roli. Před několika dny se objevila zpráva z Karlových Varů. Tamní magistrát se rozhodl nestáhnout žalobu na konsorcium firem Syner, Baustav a Metrostav, které stavěly ve městě hokejovou halu.

Liberec může opakovat případ karlovarské losovačky

Tu po celé republice proslavila takzvaná karlovarská losovačka. "Po důkladných finančních a stavebních analýzách jsme se rozhodli žalobu, kterou podal dnes už bývalý náměstek Jiří Kotek, nestáhnout. Chceme, aby si firmy vzaly halu zpět a zaplatily nám 1,1 miliardy korun. Tolik stála. Náš odhad je, že stavba byla předražena o sto padesát až tři sta milionů korun," uvedl radní karlovarské radnice Milan Rusev, jenž se v minulosti detailně stavbou haly zabýval.

Podle jeho propočtů ušetřily firmy na základových pilotách kolem pětadvaceti milionů korun. "Dnes se navyšovat cena staveb příliš nedá. Dělá se to jinak. Už v samotném projektu je hodně vaty, což znamená, že jsou některé položky velmi navýšené. U naší haly dali do základů sice silnější piloty, ale poloviční délky," vysvětlil radní Rusev.

Také bývalý primátor Jan Korytář je přesvědčený, že se cena za bazén navyšovat nebude, protože je stavba pod přísnou kontrolou veřejnosti. "Dneska se už dojení veřejných rozpočtů děje sofistikovanějším způsobem. Především nafouknutím určité části původního rozpočtu, o němž ví jen budoucí vítěz výběrového řízení."