Tygr do nemocnice dorazil na počítačový tomograf.

Tygr do nemocnice dorazil na počítačový tomograf. | foto: Zoo Liberec

Unikátní vyšetření v liberecké nemocnici: na tomografu ležel bílý tygr

  • 3
Poprvé v historii liberecké nemocnice si na lůžko počítačové tomografie nelehl lidský pacient, nýbrž zvíře. A ne ledajaké. V krajské nemocnici o Vánocích vyšetřovali Sambura, mládě bílého tygra z liberecké zoologické zahrady.

"Takového pacienta jsme tady, alespoň co si já pamatuji, ještě neměli. Vše proběhlo bez komplikací a hned poté, co jsme samečka Sambura vyšetřili, bylo celé pracoviště pečlivě uklizeno, aby bylo připraveno pro normální pacienty," vysvětlil Lukáš Gibiec, mluvčí Krajské nemocnice Liberec.

Do nemocnice přepravili ošetřovatelé tygra proto, aby ho dostali na špičkový lékařský přístroj. Jinde než v nemocnici pro lidi by se úkon uskutečnit nemohl.

"Sambur se v neděli podrobil speciálnímu odbornému vyšetření, abychom zjistili, zda za jeho zvláštním nošením hlavy není nějaká deformační změna," vysvětlil mluvčí liberecké zoologické zahrady Ivan Langr.

Nejprve bylo samozřejmě nutné tygra v zoologické zahradě odchytit, uspat a v zakrytém boxu transportovat do nemocnice. "Na zdejším radiodiagnostickém oddělení proběhlo čtyřicetiminutové vyšetření pomocí počítačového tomografu a magnetické rezonance," dodal Langr.

Vyšetření, kterého se chopili primář radiodiagnostického oddělení Ladislav Endrych a jeho kolegové Irena Czichonová a František Šebek, ukázalo, že se u tygřího mláděte o žádnou abnormalitu nejedná.

V nemocnici zkoumali tygrovu hlavu i páteř

"V odpoledních hodinách už Sambur pobíhal mezi svými," dodal Langr. Upozornil, že humánních lékařských zařízení využívá liberecká zoo jen zřídka.

Sambur je jedno ze tří mláďat, která se narodila v zoo letos v červenci. V krajské nemocnici během čtyřicetiminutového vyšetření lékaři zkoumali především jeho hlavu a krční páteř.

Bílí tygři, kteří jsou hitem liberecké zoo, jsou zvláštní formou tygra indického. Bílé zbarvení srsti je znakem semialbinismu, tedy částečného albinismu, což značí nedostatek barviva. Od pravých albínů se liší modrým zbarvením očí. Také čenich, tlamy, oční víčka a polštářky jsou načervenalé, nikoliv růžové.