Kauza mimoňské velkovýkrmny se táhne už od roku 2012.

Kauza mimoňské velkovýkrmny se táhne už od roku 2012. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Bitva o puch v Mimoni je dobojována. Teď vypukne další o pozemky vepřína

  • 1
Už půl roku nemusejí motoristé v létě při průjezdu Mimoní zatahovat okénka a lidé v noci zavírat okna. Více než 16 tisíc prasat, která tu v Okrouhlické ulici chovala německá firma, jsou pryč a s nimi i zdroj nepříjemného zápachu. Město teď chce celý areál v dražbě koupit.

Rádo by zamezilo tomu, že se sem vepři ještě někdy vrátí a Mimoň zase obestoupí pronikavý zápach kejdy a močůvky.

„Vzali jsme si úvěr 45 milionů korun. Vyvolávací cena vepřína je sice 12 milionů, ale přihlásit do dražby se může kdokoliv. A my se obáváme, že současný nájemce, německá firma Straathof, bude mít o vepřín také zájem a že nám těch 45 milionů ani nemusí stačit,“ líčí starosta Mimoně František Kaiser.

Plán města zní velkovýkrmnu zbourat a pozemky nabídnout třeba na stavbu bytů.

Dražba proběhne začátkem září takzvanou obálkovou metodou. Ta bude mít tři kola. Kaiser je rozhodnut vepřín koupit za každou cenu. Zápach z něj totiž obtěžoval lidi v okruhu jednoho kilometru a znepříjemňoval život všem ve městě. Plán města zní velkovýkrmnu zbourat a pozemky nabídnout třeba na stavbu bytů.

„Prasata už se tam v žádném případě nevrátí. Nemáme se už kam rozvíjet, tyto pozemky o rozloze osm hektarů by byly ideální například pro průmyslovou zónu nebo novou výstavbu. Bonusem samozřejmě bude, že město už nebude zapáchat a zhodnotí se i nemovitosti lidí v okolí prasečáku, neboť v nedávném stavu byly prakticky neprodejné,“ zdůraznil starosta. Během šesti měsíců, kdy je výkrmna vepřů prázdná, se prý vzduch v Mimoni výrazně zlepšil.

Majitel se dostal do insolvence

Prázdný vepřín dnes obhospodařuje správce konkurzní podstaty, jeho majitel Jiří Hanuš se totiž dostal do insolvence. Na správce konkurzní podstaty ale podal Hanuš vylučovací žalobu v rámci insolvenčního zákona, viní jej totiž z toho, že umožnil německé firmě areál vybydlet.

„Věc leží u Krajského soudu v Brně, ale výsledek očekávám při rychlosti české justice tak za deset let,“ posteskl si Hanuš.

Paradoxně tak může nastat situace, že vepřín někdo vydraží, ale k penězům se nikdo nedostane a bude se čekat na rozhodnutí soudu. Německá firma Straathof se netají záměrem chov prasat v Mimoni obnovit, pokud by areál koupila.

Straathof, největší německý producent vepřového v Německu, se v současnosti potýká se zákazem chovu prasat, neboť se přišlo na to, že zvířatům nezajišťoval legislativou daný životní prostor. Zákaz ovšem platí jen v Německu a je možné, že majitel Adrian Straathof chce své aktivity přesunout do České republiky.

Kauza mimoňské velkovýkrmny se táhne už od roku 2012. Proti zápachu dokonce sepsali lidé petici, aby přiměli samosprávu jednat. Zákon je však v této situaci bezzubý. Termín zápach je v něm totiž zakotven tak vágně, že nejde rozlišit, co je přirozený pach a co už obtěžující smrad. Město se proto letos pojistilo tím, že změnou územního plánu znemožnilo případnému budoucímu majiteli vepřína rozrůstat se.