Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Starostové jdou do boje proti zápachu. Vadí smrad z vepřína i biopaliv

  • 188
Je léto, třicet stupňů a sedm set metrů od sídliště stojí vepřín s šestnácti tisíci kusy prasat. Je jim horko, a tak jim chovatelé otevřou okna i dveře, aby se neudusila. Jenže lidé, kteří bydlí v nedalekých panelácích, také touží po čerstvém vzduchu. Mají ale smůlu.

„Kvůli nesnesitelnému zápachu si nemohou ani vyvětrat. A majitele zákon k ničemu nenutí,“ říká Stanislav Baloun, místostarosta Mimoně. Obeslal proto starosty obcí v republice, zda mají podobné trápení, a s jejich podporou si pak chce vyjednat audienci u ministra životního prostředí.

„Zákon na ochranu ovzduší je nedořešený. Jeden z paragrafů v něm sice říká, že obtěžující zápach je znečišťující složkou ovzduší, ale dál už neexistují žádné předpisy, podle nichž by se měl řešit,“ upozornil místostarosta.

Na dotazník, který svým kolegům po republice odeslal, mu odpovědělo 670 starostů, z nichž 590 chce problém řešit.

„Těm jsme zaslali i petici, zatím se nám vrátila zhruba z pětadvaceti obcí s podpisy od více než sto lidí. Vážný problém se zápachem řeší tak dvě stě obcí, ale podporují nás i ty ostatní, vědí, že pokud u nich tahle potíž vznikne v budoucnu, budou ve stejné situaci, v níž jsme teď my,“ dodal Baloun.

Problém se zápachem má i krajský Liberec

Petici podepsal i primátor Liberce Tibor Batthyány. „Shodou okolností tu máme problém s firmou Temperatior, takže jsme pana místostarostu podpořili,“ informoval primátor. Na firmu, která v Kociánově ulici vyrábí a prodává biopaliva, si stěžují lidé, kteří už na magistrát odevzdali petici s 326 podpisy.

Kvůli zápachu, který pochází především ze zpracovávání živočišných tuků, jež firma k výrobě biopaliv používá, nemohou lidé větrat ani pobývat na zahradě. Ředitel firmy se ale brání, že nainstalovali nové technologie, například lapače pachů či neutralizace.

Také v Mimoni se lidé snaží snížit zápach pocházející z vepřína. Vzduchové filtry, které by pomohly, ale majitel Jiří Hanuš odmítá.

„Jejich účinnost je značně diskutabilní a pořizovací cena tak vysoká, že by se nám nikdy nevrátila. Prasata ale musejí dýchat - když jim nebudeme větrat, udusí se,“ uvedl nedávno.