Ředitel liberecké botanické zahrady Miloslav Studnička

Ředitel liberecké botanické zahrady Miloslav Studnička | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Chudou botanickou zahradu od pádu do propasti zachrání milion z radnice

  • 0
Kdyby Liberec neotevřel svou pokladnu, šlo by botanické zahradě, považované za jednu z nejkrásnějších v Evropě, o holou existenci. Na letošní rok dostala od radnice pouze 9,7 milionu korun, což nestačí. Město botanické zahradě přidá dalších 1,2 milionu.

 "Mám seznam největších hrozeb a konečně z nich začnu odškrtávat nejožehavější," řekl ředitel zahrady Miloslav Studnička. "Kdybychom peníze nedostali, mohl by tady nastat kolaps."

Problémů je tolik, že ředitel nedokáže říci, jaký by botanickou zahradu potopil nejdříve.

"Po letech, kdy jsme od města dostávali méně peněz, než bychom potřebovali, je v botanické velmi zanedbaná údržba," upozornil Studnička. "Těžko ale říci, co by selhalo dřív. Jestli kotelna, vchodové dveře do pavilonu, nebo akvarijní oddělení. Chybí nám třeba i materiál na přesazování rostlin. Poslední tři roky žijeme v neustálém provizoriu."

Liberec zápasí s dvoumiliardovým dluhem, zrozeným v době, kdy město ovládala ODS. Aby ho dokázal splácet, musí šetřit všude.

"Botanické zahradě jsme však pravděpodobně utáhli opasek až příliš," uvedl náměstek primátorky Kamil Jan Svoboda. "Peníze letos přidáme nejen jí, ale také zoologické zahradě, Divadlu F. X. Šaldy a Naivnímu divadlu."

Studnička mimořádný příspěvek od města označil za přijatelný kompromis.

"Končí nejhorší doba, kdy jsme vyráželi klín klínem, což nás naplňuje opatrným optimismem," dodal ředitel.

Svoboda si myslí, že botanická zahrada by mohla udělat víc pro návštěvníky. "V zimě, kdy je rozdíl mezi teplotami venku a v pavilonech i padesát stupňů, si lidé nemají kam odložit teplé bundy a musí je nosit v rukou," konstatoval Svoboda. "Lidé by určitě uvítali i zvýhodněné celoroční vstupné pro rodiny i pro jednotlivce."

"S takovými lidmi na radnici lze postavit jen psí boudu"

V minulých letech se Studnička několikrát tvrdě pustil do nejvyšších funkcionářů z liberecké radnice.

Když před více než dvěma roky padly plány nový pavilon leknínů, ředitel na konto vedení města řekl: "Jediné, co umí, je nám sebrat půl milionu z rozpočtu. S touto kombinací lidí na radnici lze postavit jen psí boudu."

Letos v lednu Studnička na webových stránkách zahrady uvedl, že kvůli pokrácenému příspěvku od města mu scházejí peníze na nákup na pořízení preparátu k přípravě mořské vody v několika sladkovodních nádržích.

Vznikne nový pavilon leknínů

"V akváriích se nahromadí dusíkaté látky se smrtícím účinkem," napsal tehdy Studnička. "Bez cyklické výměny vody mořská akvária nemohou fungovat. Živočichové v nich pak uhynou jako první."

Pavilon leknínů nakonec v botanické zahradě vyroste. Otevře se letos v červenci. Jeho chloubou se stane největší leknín světa - Viktorie královská.

Nový pavilon vyjde na zhruba 12 milionů, většinu z nich zaplatí Evropská unie. "S ředitelem Studničkou nebyla dříve vždy úplně dobrá komunikace, nyní ale emoce polevily," konstatoval náměstek Svoboda.