Mimoňský zámek.

Mimoňský zámek. | foto: Repro z knihy Stalo se na severu Čech 1900 - 2000

Všechno zbourat. Před třiceti lety padl v Mimoni zámek i radnice

  • 5
Zřejmě žádné jiné město v Libereckém kraji nezakusilo za éry socialismu tolik hořkosti jako Mimoň na Českolipsku. Jako by nestačilo, že městu na záda dýchal vojenský výcvikový prostor obsazený okupační armádou. V osmdesátých letech minulého století přišla Mimoň ještě o své historické památky.

Před třiceti lety, 9. června 1985, se po stovkách let definitivně uzavřela historie místního zámku, rok poté padla za oběť zbytečnému demolování mimoňská radnice.

Zámek zlikvidovali pyrotechnici natřikrát. Odstřel severního křídla se uskutečnil 28. dubna 1985, odstřel jižního křídla a střední části zámku byl v plánu 7. června.

Takto šel v roce 1985 v Mimoni k zemi místní zámek.

„Těsně před odstřelem se však nad Mimoni přehnala prudká místní bouře, přičemž blesk, který uhodil do zámku, zažehl připravené nálože, které střední část zámku z větší části samy odstřelily. Sutiny střední části se musely pod dohledem pyrotechniků odstranit, celý objekt znovu překontrolovat a poté 9. června zbývající část odstřelit. Trosky zámku byly odvezeny do močálu pod Kalvárií, kde bylo na nich později postaveno autobusové nádraží,“ uvádí web Spolku historie Mimoňska.

Armáda chtěla ze zámku udělat sklady

Se zámkem, který byl před pětačtyřicátým rokem majetkem rodu Hartigů, to šlo od desíti k pěti prakticky hned po druhé světové válce.

Nikdo totiž pořádně nevěděl co s ním, stavba léta chátrala a k rekonstrukci se nikdo neměl - náklady na ni totiž stoupaly rok od roku úměrně ke stále větší a větší sešlosti zámku.

„Od roku 1956 do roku 1971 bylo vedeno několik jednání ohledně využití zámku. Armáda z něj chtěla udělat skladovací prostory, s čímž stranické a ostatní orgány pochopitelně nesouhlasily. Dále bylo navrhováno při různých jednáních umístění městského národního výboru, pošty, knihovny, lidové školy umění, veřejné bezpečnosti, restaurace a podobně. V průběhu těchto jednání bylo konstatováno, že stav zámku je stále horší a horší, že rekonstrukce si vyžádá částku, která v průběhu let značně narůstá a je větší, než na kterou jsou v současné pětiletce peníze. Ani v jednom případě nedošlo k dohodě,“ zmiňují milovníci mimoňské historie.

Od počátku osmdesátých let se Mimoň usilovně snažila o odejmutí památkové ochrany. Po krátké přetahované s ministerstvem kultury nakonec město vyhrálo: ministerští úředníci v září 1984 vydali rozhodnutí o upuštění od památkové ochrany. Pyrotechnici měli volnou ruku.

O rok později následovala osud zámku radnice. „Někdo na místním národním výboru vymyslel, že to tak bude lepší. Všechno odstřelili,“ říká mimoňský patriot Osvald Hons.

Absurditu demolice podtrhuje fakt, že radnice pouhý rok před zbouráním prošla kompletní rekonstrukcí.

„Opravili ji tak, jak vypadala před velkým požárem v roce 1806. Měli jsme radnici v původní podobě, ale nakonec někdo rozhodl, že to je k ničemu a pyrotechnici ji odstřelili,“ připomíná Osvald Hons.

Historická radnice přitom odkazovala na to, že Mimoň bývala v minulosti soudním okresem. Právě zde sídlil okresní soud. „Po druhé světové válce tu měl kanceláře státní statek, později hudební škola, vojenské lesy a ještě později sloužila jako městský dům pionýrů a mládeže,“ dodal Hons.

Prázdná místa v centru Mimoň dodnes nezaplnila novou výstavbou.