Vydatné deště udělaly radost vodákům. Kvůli suchu totiž nebyly řeky v kraji...

Vydatné deště udělaly radost vodákům. Kvůli suchu totiž nebyly řeky v kraji příliš dobře sjízdné. Na snímku z úterý Jizera v Malé Skále. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Konečně je po suchu. Lijáky zachránily zemědělce, rybáře i vodáky

  • 0
Zemědělcům, rybářům, vodákům nebo houbařům skončil v Libereckém kraji velký bolehlav. Silné deště a bouřky v noci na úterý a během úterního odpoledne přinesly do rozpálené půdy a vysychajících řek a potoků dlouho očekávanou vodu.

„Lijáky přišly na poslední chvíli. Čekali jsme na ně jak na smilování a těšíme se na ochlazení,“ řekl hospodář libereckých rybářů Jan Krupička.

"Velké problémy jsme měli hlavně v chovném rybníku Kačák v Krásné Studánce. Přítok byl velmi slabý, ve vodě ubýval kyslík a ryby lapaly po vzduchu na hladině. Na Kačák jsme museli v několika posledních dnech vozit čerpadlo, s jehož pomocí jsme vodu okysličovali.“

Podle Krupičky ve vedrech teče v řekách a potocích mnohem méně přírodní vody, zatímco odpadní vody ze septiků, žump nebo čističek je stále stejně. Proudí do Kačáku a bakterie v ní obsažené ubírají rybám kyslík. „Kradou“ jim ho rovněž přemnožené řasy.

„V některých potocích klesala hladina nejen kvůli suchu, ale i kvůli zahrádkářům, kteří z nich čerpali vodu,“ upozornil Krupička. „Česká Lípa zakázala odebírání vody z potoků na zalévání, liberecký vodoprávní úřad něco takového bohužel neudělal.“

Někde ale vysychají studny a potoky

V pondělí odpoledne a v noci na úterý lilo nejvíce v Jizerských horách. U josefodolské přehrady spadlo přes třicet litrů vody na metr čtverečný. Voda pokropila konečně i vyschlý Český ráj. V Turnově napršelo bezmála dvacet pět litrů na metr čtverečný.

Lijáky se však zatím takřka nedotkly Českolipska. V České Lípě, v Doksech nebo v Zahrádkách byly srážky ve srovnání s Josefovým Dolem až šedesátkrát slabší.

„Nedostatek vláhy se táhne už od zimy, kdy nenapadl téměř žádný sníh a velmi málo pršelo,“ prohlásil ředitel agrární komory na Českolipsku Petr Bílek. „Vysychají studny i potoky. Slabé srážky se podepisují na polích i na loukách. Obilí a tráva nerostou tolik, jako kdyby pořádně pršelo.“

Předseda představenstva Agro Bílá Jiří Sameš poukázal na změny klimatu, ovlivňující vláhu v půdě. „Třeba v květnu pršelo hodně nad dlouhodobým průměrem. Ale většina srážek spadla rychle a nepronikly hlouběji do půdy,“ dodal Sameš.

Jahodám sucho naopak prospělo

„Mluvil jsem s hydrologem. Tvrdí, že dříve se třetina dešťové vody vsákla do země, třetina se odpařila a třetina skončila v potocích a řekách. Teď přibylo přívalových srážek a polovina vody steče do řek a potoků. V půdě jí skončí jen deset až dvacet procent.“

Na sušší počasí si nestěžují v Sempře Turnov, kde pěstují na čtrnácti hektarech jahody. „Letos jsme měli jednu z největších úrod. Potvrdilo se staré přísloví Sucho bídu neudělá,“ poznamenal jednatel Sempry Dušan Louda. „Loni červen propršel a půlka jahod nám shnila.“

Pondělní a úterní průtrže mračen potěšily vodáky. Kvůli suchu byla totiž Jizera v červenci slušně sjízdná pouze od Malé Skály, zatímco na úseku Spálov - Malé Skála drhly lodě o dno a vodáci je museli často přenášet. V Nise v Hrádku tekly ještě v pondělí pouze čtyři centimetry vody. V úterý ráno vystoupala hladina na půl metru.