Hrádecká Beseda na snímku z roku 1925. | foto: Hrádecko ¬ Chrastavsko na starých pohlednicích

V Hrádku křísí historii. Na střechy starých domů znovu vrátí břidlici

  • 5
Velký návrat břidlice hlásí Hrádek nad Nisou. Město se pouští do oprav historických budov a rozhodlo se, že na jejich střechy navrátí tuto původní, pro zdejší kraj typickou krytinu. Na to, aby byla břidlice vhodně zvolená, dohlížejí i památkáři.

Jednou z těchto staveb je restaurace, která byla oblíbeným cílem Hrádečanů již za rakouského mocnářství. Tehdy nesla dobově příznačný název Gasthof zum Kaiser von Österreich; dnes je známá pod názvem Beseda.

Nalézá se v městské památkové zóně, nadto je na seznamu státních kulturních památek. „V posledních dvou letech jsme přistoupili k celkové rekonstrukci a i letos budeme pokračovat,“ uvedl starosta Hrádku Josef Horinka.

Rekonstrukce začala před dvěma lety od střechy. Nejdřív byla vyměněna střešní krytina nad sálem a pokračovat se mělo nad částí, kde je restaurace. Zde se ale narazilo na rozsáhlé poškození krovu.

„Odhadované náklady na jeho sanaci se vyšplhaly na dva a půl milionu korun, což bylo víc, než bylo v rozpočtu města vyčleněno,“ řekl starosta. Řemeslníci proto namísto toho opravili fasádu průčelí Besedy a vyměnili okna.

Oprava krovu propukne v dubnu. „Ve výběrovém řízení zvítězila firma, která nabídla cenu 1,8 milionu korun,“ upřesnil starosta. Poškozené části krovu se musí vyměnit, dbát se však bude na to, aby zůstalo zachováno co nejvíc jeho původních částí. Na střechu se pak vrátí břidlice.

Další hrádeckou památkou, kde se připravuje rekonstrukce, je budova Azylu, která slouží jako bytový dům. „I na ní je poškozená střešní krytina, a také v tomto případě uvažujeme o návratu původní břidlice,“ zmínil starosta.

Břidlice se dočká i Schubertova vila

Třetí budovou, na jejíž střeše by se měla namísto nevzhledného plechu znovu zaskvít břidlice, je Schubertova vila.

„Ta sice zatím nepožívá památkové ochrany a neleží v městské památkové zóně, vzhledem k jejímu významu jsme ale požádali o zařazení na seznam kulturních památek. Z ministerstva mě uvědomili o tom, že už se tak v krátké době stane,“ raduje se Horinka.

Vila Hermanna Schuberta, ředitele hrádecké přádelny, vyrostla v roce 1924 podle návrhu známé architektonické kanceláře Lossow & Kühne.

„I když vila v minulosti sloužila jako jesle a dnes jako knihovna, v mnohém si zachovala původní podobu včetně mnoha detailů venku i uvnitř. Jsou zde původní dveře a okna, ve vstupní hale elegantní schodiště do patra a krb, vestavěné skříně, štukové stropy nebo stále částečně funkční systém dřevěných žaluzií,“ vyjmenoval starosta.

Město nyní připravuje stavebně historický průzkum Schubertovy vily. „Probíhají přípravné práce pro záchranu odtržené zimní zahrady. A zároveň se připravuje projektová dokumentace na výměnu střešní krytiny za původní břidlici,“ uzavřel starosta. „Na to, aby byla břidlice vhodně zvolená, dohlížejí i památkáři. A co památkář řekne, to je pro nás svaté.“