Nepálský umělec Tsewang přiletěl do Čech pomáhat s výzdobou liberecké stúpy.

Nepálský umělec Tsewang přiletěl do Čech pomáhat s výzdobou liberecké stúpy. | foto: Tomáš Lánský, 5plus2.cz

Mysl pročistí a lidské hříchy vymaže nová buddhistická stúpa v Liberci

  • 3
Buddhisté v Liberci právě dokončují unikátní stavbu. Téměř šest a půl metru vysoká bohatě zdobená věžička, zvaná stúpa, je teprve druhá v České republice a obsahuje ostatky vážených buddhistických mnichů.

Odhalena a vysvěcena bude v sobotu 27. září v parčíku u Centra pro tibetská buddhistická studia v Kubelíkově ulici v Liberci.

Stúpa je částečně zděný pomník typický v Indii, Nepálu a Tibetu. Symbolizuje osvícenou mysl Buddhy a reprezentuje jeho soucit, moudrost a mír, tedy vlastnosti, které jsou typické pro buddhisty a lidi osvobozené od sebeklamu.

Dokáže čistit mysl a ‚mazat‘ špatné lidské skutky, pokud se kolem ní obchází. První česká stúpa byla před týdnem odhalena nedaleko Plzně, skutečně první však byla ta liberecká.

„Stavba stojí už od loňska, ale rok trvala její složitá výzdoba. Takže nás kolegové v Těnovicích na jižním Plzeňsku stihli předběhnout s její inaugurací. Ta naše však stála první,“ podotkl administrátor libereckého buddhistického centra Jan Brázda.

Bohatá výzdoba na štukové omítce plné ornamentů

Právě bohatá výzdoba na štukové omítce plné ornamentů je to, co libereckou stúpu odlišuje od té plzeňské.

Pracovali na ní dva mistři Nepálci, které do Čech liberečtí buddhisté pozvali. „Bylo to nákladné, museli jsme zajistit peníze na jejich dopravu, ubytování a stravu. Ale vyplatilo se to, naše stúpa patří k těm nejkrásnějším,“ informoval Brázda.

Reliéfy na stúpě tvoří osm bílých sněžných lvů, kteří podpírají trůn. Ve spodní části stúpy jsou uskladněny předměty denní potřeby, které mají pro buddhisty zvláštní význam.

Najdeme tam například štětce a tužky, ale i zednické náčiní nebo třeba modely autíček. Liberečtí buddhisté je sháněli téměř rok, ‚pokladnice‘ má totiž rozměry malého pokoje a musí jimi podle zvyku být zaplněna až po strop.

„Měli jsme na to dva týmy. Jeden stavěl stúpu a druhý sháněl předměty,“ prozradil Brázda.

Vršek krášlí sochy Buddhů

Vrchní část stúpy je vyplněna malými sochami Buddhů a buddhistickými texty na svitcích. I jejich tvorba dala buddhistům zabrat.

„Nedělali jsme nic jiného než jen tiskli mantry a ty pak rolovali,“ vzpomíná mnich. Vršek stúpy je osazen sochou Buddhy. Na samotném vrcholu je pak uzavřená schránka s relikviemi dvou velkých buddhistických mnichů.

Jedním je mnich z doby před 2,5 tisíci lety, druhým pak legendární mnich Geše Rabten.

„Byl to zakladatel našich center, velký průkopník buddhismu na Západě a také filosofický asistent Dalajlamy,“ prozradil Jan Brázda.

Slavnostní vysvěcení stúpy se uskuteční v sobotu od 9.30 ráno. Následující program bude plný přednášek o buddhismu, meditace, ochutnávek tibetských specialit nebo ukázek bojového umění kung-fu.