V Liberci je už deset let otevřené Centrum pro tibetská buddhistická studia.

V Liberci je už deset let otevřené Centrum pro tibetská buddhistická studia. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Zaorálka a Tibet buddhisté v Liberci neřeší. Oslavují s vonným kouřem

  • 0
Když český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek prohlásil před svým čínským protějškem, že Česko nebude podporovat samostatný Tibet, zvedla se vlna emocí. Na půdě libereckého Centra pro tibetská buddhistická studia, které právě slaví deset let, to však nikdo neřešil.

"Takovýchto prohlášení už byla spousta. Je třeba si uvědomit, že samotní Tibeťané a jejich vláda už dávno rezignovala na odtržení od Číny, chtějí jen jistou autonomii. Proto slova pana ministra a ty emoce kolem toho neznamenají vůbec nic. Je to už trochu passé," říká místní mnich Jan Brázda.

Podle něj se politika a Buddhovo učení zcela vylučuje.

"My chceme jeho učení udržovat tak čisté, jak to jen jde. Proto se držíme od politiky co nejdále. Politika zůstane vždycky politikou, i když může být prezentována v růžovém hávu. Stále je egoistická, naše učení je altruistické," dodával.

Při oslavě deseti let libereckého centra mniši obětovali vonný kouř Sang. "Je to rituál, který se provádí při příznivých okolnostech, když je nějaká oslava nebo začátek něčeho," popisuje Brázda. "Obětuje se vlastně kouř z takových velkých vonných tyčinek. Kouř má za účel očistit prostředí, tišit různé disharmonie."

Na oslavu přijelo mnoho hostů, kromě účasti Ctihodného Rabten Tulku Rinpočheho, Ctihodného Gonsar Tulku Rinpočheho a mnichů a mnišek z klášterů Rabten Choeling a Tashi Rabten v Rakousku a Švýcarsku i mongolský velvyslanec.

"Už se stalo zvykem, že k nám mongolští velvyslanci jezdí. S jejich ambasádou máme velmi vřelé vztahy," upozorňuje Brázda.

Centrum za deset let navštěvují nejen Češi, ale i skupiny Mongolů, Vietnamců nebo Kalmyků. Málokdo ví, že tu taktéž před deseti lety byly na dva dny vystaveny relikvie samotného Buddhy.

Ty cestovaly tři roky po světě a jako poslední doputovaly do Česka. Liberec byl po Praze jediným místem, kde byly k vidění. S nimi přijely také dvě zlaté sošky a asi metrová stúpa.

"Jejich převoz provázela velká bezpečnostní opatření od policie. Tehdy jsme raději psali, že nejsou zlaté, ale jen pozlacené," říká za centrum Kateřina Trojanová.