Snímek zachycuje prototyp bundy s membránou.

Snímek zachycuje prototyp bundy s membránou. | foto: Nanomebrane

Liberečtí vědci chtějí dobýt svět módy s bundami z prodyšných nanovláken

  • 2
Česká firma spustí průmyslovou výrobu světově unikátního vynálezu z Liberce, membrány z nanovláken. Nepropustí vodu a dýchá téměř jako druhá kůže. Vynálezci i průmysloví výrobci membrány mají ambice masově posunout možnosti oblečení nejen pro běžce, horolezce či turisty.

Ale poprvé i pro ty, kteří chtějí chodit elegantně oblékaní a přitom nechtějí zmoknout.

Speciální přístroje liberecké Technické univerzity, kde nanovlákennou membránu prozaicky nazvanou Nanomembrane vyvinuli, prokazují u oblečení lepší vlastnosti než u výrobků lídrů trhu s outdoorem.

Oblečení s českým Nanomembrane vyráběné výhradně v České republice bude přitom levnější. Prototypy oblečení s novou technologií teď procházejí zátěžovými testy.

„Zatímco nepromokavost, odborně hydrostatická odolnost měřená výškou vodního sloupce, je stejná jako u špičkových světových výrobců, naše membrána nemá konkurenci v prodyšnosti. Neboli schopnosti odvodu tělesné vlhkosti pryč od těla,“ říká autor objevu Roman Knížek z liberecké Technické univerzity.

Zmíněná prodyšnost se klasifikuje hodnotou RET, a čím je nižší, tím je látka prodyšnější. Už když je RET 6, jde o velmi dobrou prodyšnost. Liberecký vynález ji má mnohonásobně nižší.

Tkanina s největší propustností

„Nejlepší tkanina firmy Gore-Tex má hodnotu paropropustnosti tři. Nám se podařilo u membrány nalaminované na tkaninu dosáhnout hodnoty jedna celá tři. Třeba u běžecké bundy je to naprosto skvělá hodnota, která běžci výrazně pomůže snížit pocení,“ říká Roman Knížek.

Kouzlo nanovlákenné membrány spočívá v tom, že je vyrobená z nejjemnějších vláken, která kdy byla použita v oděvním průmyslu. Díky jejich průměru a struktuře má víc pórů na danou plochu než zatím vyráběné membrány.

Roman Knížek na vývoji pracoval už ve své diplomové práci. Mimochodem jejím vedoucím byl profesor liberecké univerzity Oldřich Jirsák, vynálezce průlomového stroje na průmyslovou výrobu netkaných textilií z nanovláken. Knížek dnes bundy s nanovlákny testuje i na vlastní kůži, denně naběhá 12 kilometrů.

„Když jsem před třemi lety začal běhat, paradoxně jsem první generaci bund s naší membránou neoblékl, měl jsem o třicet pět kilo víc. Teď si ji konečně užívám,“ směje se Roman Knížek.

První generace membrány nesla název Nanoprotex. Současná Nanomembrane je už druhou generací a především díky nové technologii v laminování na tkaninu vykazuje ještě lepší vlastnosti. Díky pouhým dvěma vrstvám je oblečení lehčí a výrazně se zlepšil odvod par od těla.

Bundy pro horolezce i pro armádu

Velmi odolné trojvrstvé lamináty použitelné například pro horolezce nebo armádu budou v nabídce také. Ale nejen ty. Patentovaný způsob laminace umožňuje Nanomembrane kombinovat i s luxusními tkaninami.

„Naše membrána je unikátní v tom, že ji můžeme laminovat na jakýkoliv oděv od outdooru přes nehořlavé materiály až po vlnu, bavlnu nebo hedvábí. Přitom dosahujeme unikátní paropropustnost osmdesát pět tisíc gramů na metr čtvereční za čtyřiadvacet hodin. Toho ještě žádný výrobce nedosáhl,“ přiblížil Lukáš Heřmanský, jednatel svitavské firmy Svitap.

Membránu bude vyrábět. „Těším se, že po ukončení praktických zátěžových testů začneme z membrány vyrábět. Trefuje se do toho, o co je teď mezi lidmi největší zájem. Tedy o materiály s obrovskou prodyšností,“ řekl Roman Kamler, předseda představenstva akciové společnosti Tilak. Pro výrobce membrány ušil prototypy oblečení.

Liberecká firma Direct Alpine sice ještě nešije z nanomembrány, ale na trh už uvedla bavlněné kalhoty a bundu Highlander, které využívají systému nanoimpregnace Hydrophobic Extreme.

Také tato technologie byla vyvinuta na liberecké univerzitě. „Bunda je určená třeba pro lidi, kteří často sedí u ohně a umělou bundu by mohli propálit. Nano impregnace se na bavlně dostane i do nejmenších částí a v dešti nenavlhne, odolává nečistotám a je tam také mnohem větší odolnost vůči praní než u jiných impregnací,“ zhodnotil Michal Tichý z firmy Direct Alpine.