Korytář ke svému plánu uvádí: „Stovky, ale možná spíše tisíce volných bytů v saské Žitavě, která leží hned za hranicemi, by bylo možné využít pro řešení bydlení alespoň části Liberečanů. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberecký náměstek chce do Německa a láká lidi z města. Popudil tím kolegy

  • 103
Náměstek primátora Liberce Jan Korytář uvažuje o stěhování do německé Žitavy. A přilákat chce za hranice i další obyvatele Liberce. Čelí za to tvrdé kritice. Korytář si však svůj nápad obhajuje. Podle něj může jít o dobrý start zejména pro mladé lidi bez rodiny.

Volných bytů je v Žitavě dost a sám náměstek si chce život za hranicemi alespoň na měsíc vyzkoušet.

Vysloužil si za to však kritiku opozičních zastupitelů i koaličních partnerů. Ti mu vyčítají, že chce vylidnit Liberec.

„Jak může první náměstek města Liberce veřejně prohlásit, že chce umést cestu pro Liberečany, aby se mohli usazovat v saské Žitavě? Cožpak by nemělo být jeho prvořadou snahou dělat vše pro to, aby Liberečané byli ve městě spokojeni, přiváděli zde na svět děti, zapojovali se do veřejného života, obohacovali svojí pílí místní firmy a také odváděli daně, zkrátka aby v Liberci bydleli,“ ptá se zastupitel za Starosty pro Liberecký kraj Jan Marek.

Se svým novým nápadem se Korytář svěřil v článku deníku Sächsische Zeitung. Mimo jiné zde rozvinul i myšlenku, že v případě, kdy má Žitava spoustu volných bytů a v Liberci je naopak tlak na zástavbu dalších zelených ploch, by bylo dobré tyto problémy propojit.

Pak se může předejít tomu, aby se na jedné straně hranice byty bouraly a na druhé stavěly.

„Nevidím na tom nic špatného, už od roku 2010, když jsem byl krátce primátorem, o tom přemýšlím. Navíc, před válkou žila v Žitavě česká menšina a pokud by se tam znovu usadila nějaká menší komunita, může to být jedině dobře. Z projektů česko-saské spolupráce je možné získat spoustu peněz,“ prohlásil Korytář.

Už v létě prý absolvoval prohlídky některých bytů. Na zkoušku chce v Žitavě bydlet zhruba měsíc, aby na vlastní kůži otestoval, jaké to může přinést Liberečanům výhody.

Nejraději by našel bydlení poblíž nádraží, aby vyzkoušel i hromadnou dopravu a nemusel na dojíždění využívat pouze auto.

„Natrvalo se do Žitavy přestěhovat nechci, ani by to nebylo vzhledem k mému pracovnímu vytížení možné. Ale chci zjistit, jaká to může mít pozitiva, i negativa. Třeba zjistím, že na tom nic výhodného není,“ doplnil náměstek.

MF DNES zjistila, že lokalit, kde jsou volné byty, je v německé Žitavě hned několik. Například na Bogatyniaer Strasse, na okraji města, je v některých panelákových domech zhruba polovina bytů prázdná. Také při procházce centrem jsou k vidění okna bytů, přes něž se táhne nápis K pronájmu.

Ceny se pohybují od 320 do 600 euro. Záleží na velikosti i na lokalitě. Například v nabídce jedné ze žitavských realitních kanceláří, je byt o rozloze 71 metrů čtverečních k mání za 455 euro za měsíc, což je zhruba 12 200 korun, a to včetně záloh za teplo, vodu i elektřinu.

Nájemce jen musí ještě složit kauci sedm set euro, tedy asi devatenáct tisíc korun. Byt o velikosti 60 metrů čtverečních v bytovém domě vyjde měsíčně v přepočtu na devět a půl tisíce korun, plus téměř jedenáctitisícová kauce.

Byty bez kuchyňských linek

„Lidé ale musejí počítat s tím, že Němci mají trochu zvláštní zvyk, a to, že pronajímají byty bez kuchyňských linek,“ podotkl Korytář. Mnohem zajímavější než pronájmy jsou naopak prodeje. Například zrekonstruovaný byt 4+1 o rozloze 96 metrů čtverečních lze pořídit za 675 tisíc korun.

Ve srovnání s Libercem je podle Korytáře Žitava udržované město, jehož historické centrum se mu obzvláště líbí. Město má i divadlo, muzeum nebo zoologickou zahradu.

Nicméně třeba podle jeho kolegy z vedení města, primátora Tibora Batthyányho, není Korytářův nápad vůbec šťastný.

„Děláme maximum proto, aby se tu lidem žilo dobře, takže pak takové vyjádření politika rozhodně není vhodné. A osobně si myslím, že žít v Žitavě a pracovat v Liberci je ekonomicky nerentabilní,“ upozornil primátor.

Navíc s odchodem byť i jednoho Liberečana přijde město o peníze. Od státu totiž dostává za každého občana deset tisíc korun ročně.