Asistent poslance Babáka (na snímku) měl zajistit, aby poslanec prosadil přidělení evropských dotací uplácejícím podnikatelům.

Asistent poslance Babáka (na snímku) měl zajistit, aby poslanec prosadil přidělení evropských dotací uplácejícím podnikatelům. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Byla to půjčka, řekli obžalovaní o penězích pro asistenta poslance Babáka

  • 5
Údajné uplácení asistenta poslance Michala Babáka (VV) začal řešit Obvodní soud pro Prahu 1. Dvojice podnikatelů z Liberce podle obžaloby nabídla Šimonu Stejkozovi 15 milionů korun za to, aby zařídil získání dotace pro soukromou vysokou školu.

Před pražský soud se postavil podnikatel Jiří Zeronik, Josef Šlechta, jejich známý Milan Hnilica figuruje jako svědek. Vinu podnikatelé odmítají. Podle žaloby měl Stejkoza zajistit, aby poslanec Babák na ministerstvu školství prosadil přidělení evropských dotací podnikatelům, kteří se ho pokusili uplatit.

Hnilica dal Stejkozovi 305 tisíc korun, ten je ovšem předal policii, s níž spolupracoval. Schůzky s údajnými korupčníky se pak odehrávaly v režii kriminalistů, kteří při nich zajistili důkazy.

Jiří Zeronik

Šlechta a Zeronik před soudem vypověděli, že 300 tisíc korun Hnilicovi půjčili, o peníze si prý řekl. Podle nich na půjčku existuje smlouva.

"Při jednáních nebylo o úplatku hovořeno," řekl Šlechta. Zeronik, jenž záměr školy vypracoval, zase podotkl, že bral Hnilicu jako standardní agenturu. Zarazilo ho prý ale to, "že jde vše tak rychle".

Hnilica v roli svědka před soudem tvrdil, že si Stejkoza řekl o 300 tisíc korun pro úředníka na ministerstvu a chtěl prý později dalších 800 tisíc na ovlivnění předsedy komise.

Soud předtím rozhodl trestním příkazem

Šlechtovi ani Zeronikovi prý neřekl, na co peníze chce. Hnilica uvedl, že šel věc oznámit na policii. Byl ale posléze zatčen, protože policie případ monitorovala.

Soud trojici za nepřímé úplatkářství potrestal trestním příkazem, který měl ukončit spor bez projednání obžaloby v hlavním líčení. U Zeronika a Šlechty rozhodl soudce o pokutě 100 tisíc korun, Hnilica vyvázl s roční podmínkou. Všichni kromě Hnilici podali proti příkazu odpor.

"Stojím si za tím, že jsem nevinný a i když jsem dostal nejnižší možnou výši pokuty, přesto nebudu platit za něco, co jsem neudělal," komentoval Zeronik, pro kterého tak je soudní líčení krokem, k němuž chtěl v kauze dojít a kde chce své jméno očistit. Podobně mluvil i Šlechta.

Soukromá univerzita má vyrůst vedle kostela Máří Magdalény.

Korupční případ souvisí s opravou zchátralého kostela Máří Magdalény v Liberci. Firma Iberus, které je Zeronik jednatelem, na opravu kostela získala dotaci z Evropské unie. Kostel chce přeměnit v galerii a koncertní síň, v přilehlém klášteře pak bude sloužit Centru podpory geotermálního využití energie a neziskovkám.

V sousedství měl podle původních plánů vyrůst hotel. Na ten ale firma nezískala dotaci, a tak přišla s nápadem na stavbu zmíněné soukromé technické univerzity.

Pro Zeronika to není jediný střet se zákonem. Spolu s bývalým primátorem Liberce Jiřím Kittnerem a jeho exnáměstkem Pavlem Krenkem čelí obvinění z levného rozprodávání městského majetku. Za to mu hrozí až dvanáctileté vězení (o obvinění čtěte zde).

Soud bude pokračovat 18. dubna. Soudkyně hodlá v kauze vyslechnout ještě další svědky. Mimo jiné zástupce policie, který Stejkozu instruoval, jak má postupovat. Zeronikův advokát Jiří Teryngel totiž hovoří o policejní provokaci.

, ,