Obžalovaný policista Marek Ducháček u libereckého soudu. Za vynášení informací

Obžalovaný policista Marek Ducháček u libereckého soudu. Za vynášení informací mu hrozí až pětileté vězení. | foto: ČTK

Za donášení detektivovi dostal liberecký expolicista podmínku

  • 0
Dva roky nesmí pracovat u policie a za zneužití pravomoci úřední osoby bude rok v podmínce. Bývalý vedoucí obvodního oddělení policie v Liberci Marek Ducháček si ve čtvrtek vyslechl trest za to, že neoprávněně poskytoval informace soukromému detektivovi.

Za zneužití pravomoci úřední osoby a neoprávněný přístup k počítačovému systému Ducháčkovi hrozilo až pět let vězení, podmíněný trest ale navrhoval i státní zástupce. Okresní soud v Liberci nakonec obžalovanému vyměřil roční podmínku s osmnáctiměsíční zkušební dobou.

Policista se na místě proti rozsudku odvolal.

Ducháčkův případ je prvním a pravděpodobně nejméně závažným v kauze, v níž je od května 2012 stíháno pět policistů a šest civilistů. Každý policista bude souzen zvlášť.

Podle verdiktu policista neoprávněně informoval ve čtyřech případech soukromého detektiva Martina Stolína. Na jeho pokyn údajně zjišťoval, zda nejsou nějaké osoby v pátrání či zda mají čistý trestní rejstřík. "Důkazy jsou jasné," řekl ve zdůvodnění soudce Richard Skýba.

Vycházel zejména z e-mailové korespondence mezi Ducháčkem a soukromým detektivem a výpisů přístupů do policejních databází.

Policista měl také podle obžaloby protizákonně vyzrazovat informace reportérovi komerční televize Ivanu Berkovi (psali jsme o tom zde). Tuto část žaloby ale soudce zamítl a podstoupil policii ke kárnému řízení. Státní zástupce s tímto rozhodnutím nesouhlasí a odvolal se proti této části rozsudku.

Expolicista vinu odmítá

Soudce mírný trest pro Ducháčka zdůvodnil tím, že jeho předchozí působení u policie bylo hodnoceno jako nadprůměrné. Ducháček u policie pracuje 18 let a má i dvě medaile za záchranu života. Pochybení, kterého se dopustil, však považuje státní zástupce Radim Kadlček za závažné.

"Informace jsou asi to nejcennější, s čím policejní orgány v současné době pracují. Jakékoliv vynášení nebo zpřístupňování informací, které nejsou veřejně dostupné, je nebezpečné, protože informace v dnešní době jsou velmi snadno zneužitelné," řekl novinářům.

Ducháček od počátku vinu odmítá. Stolín byl jeho známý a podle své obhajoby ho využíval stejně jako další policisté. Stolín jim dával tipy při vyšetřování krádeží, vydírání či drogových deliktů. Ohradil se také proti tomu, že by poskytoval nadstandardní informace některým médiím a bral za to peníze.

V rozsáhlé kauze stanou před soudem ještě další čtyři policisté. Podle obžaloby měli zneužívat svůj přístup k policejnímu informačním systémům a na objednávku zpřístupňovali a vyzrazovali údaje civilním osobám, jež se zabývali detektivními a vymahačskými aktivitami.

MF DNES už dříve uvedla, že jedním ze zadržených civilistů je bývalý vyšetřovatel policie Vladimír Nešpůrek, který si později změnil jméno na Svoboda. Nešpůrek měl údajně úzké vazby na takzvaného kmotra Františka Mrázka.

,