Voda zdražuje v celém kraji. Například napuštění vany vyjde Liberečany nově na...

Voda zdražuje v celém kraji. Například napuštění vany vyjde Liberečany nově na 5,30 korun. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Voda v Libereckém kraji zdraží, cena kubíku se přiblíží až ke stokoruně

  • 17
Od ledna se zdražuje vodné a stočné ve všech městech Libereckého kraje. Nejdražší voda bude nadále na Turnovsku, kde se roce 2015 vyšplhá na cenu 97,85 korun za kubík. Metr krychlový vody na Liberecku vyjde na 96 korun, nejlevnější voda zůstane na Frýdlantsku, stát bude 94,75 korun.

Největší skokové zdražení pocítí osmnáct tisíc obyvatel Frýdlantska, kde cena vody stoupne o 8,4 procenta. Každá domácnost tak ročně připlatí několik stovek.

„Bohužel se nemůžeme vyhnout zdražování. Za zvýšením vodného stojí především pokles odběru vody, nárůst odpisů za investice především do úpravny vody Frýdlant, nárůst mzdových prostředků a cena materiálů, tedy především chemikálií a surové vody,“ vypočítává ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti Petr Olyšar.

Zdražení vody zavinil zánik velkých podniků

Právě na Frýdlantsku v minulosti zanikla řada velkých podniků, jako byl Slezan nebo Knorr Bremse, které byly velkými odběrateli vody. Stejné náklady na provoz vodohospodářské sítě se tak nyní dělí mezi méně plátců. Například Slezan tu produkoval celou polovinu odpadních vod.

„Stočné máme dlouhodobě vysoké, je to dáno tím, že na obhospodařovaný rozsah kanalizační sítě máme málo připojených klientů. Cena je pak v porovnání s konkurencí, která spravuje hustě zabydlené lokace, výrazně vyšší. Naši klienti tak bohužel platí za to, že jich je málo,“ potvrzuje Olyšar.

Velké zisky z prodeje vody

Frýdlantsko má však jednu výhodu - zisky vybrané z ceny vody jsou k dispozici výhradně městům a obcím, které vlastní i provozují vodohospodářský majetek. V jiných regionech vydělávají velké koncerny, jako je třeba francouzská Veolia. Ta má podíl 50,01 procenta v Severočeských vodovodech a kanalizacích (SČVAK), které provozují vodovodní a kanalizační síť ve zbytku Libereckého kraje. Jsou ale pouze jejími nájemci a nemusí tedy peníze zpět investovat. SČVAK měl podle serveru pravdaovode.cz v rozmezí let 2010 až 2013 zisk 1,64 miliardy korun.

Majitelem vodohospodářských sítí v kraji je Severočeská vodárenská společnost, která spoluvytváří cenu vody dle investic do obnovy infrastruktury. Na Turnovsku je to VHS Turnov. Před lety tu proběhla obří investiční akce Čistá Jizera, za niž je třeba platit odpisy a splátky za spoluúčast. I díky tomu a řídkému osídlení oblasti je nejdražší voda v kraji na Turnovsku.

Větší míra spolufinancování

„VHS Turnov bylo v letošním roce opět velmi úspěšné v získávání dotačních prostředků z evropských fondů na dlouhodobě připravované klíčové akce. Financovali jsme z nich rekonstrukci úpravny vody na Příkrém, výstavbu kanalizace v Rovensku pod Troskami a dokončení odkanalizování Malé Skály - lokality Vranové. Příjem peněz z evropských fondů však zákonitě doprovází povinnost vysoké míry vlastního spolufinancování,“ dosvědčuje předseda rady sdružení VHS Turnov Milan Hejduk.

Zdražení vody na Liberecku bylo nakonec nižší, než akcionáři předpokládali. Očekával se vzrůst cen o 7,5 procenta, nakonec voda v roce 2015 stoupne o 3,9 procenta.

„Nárůst 3,9 % v absolutním vyjádření znamená navýšení ceny vody pouze o 3,57 korun za tisíc litrů vody ve srovnání s rokem 2014. Běžnou vanu si tak v příštím roce napustíte za 5,30 korun a jedno spláchnutí toalety vás vyjde na 30 až 60 haléřů,“ vypočetl mluvčí Severočeské vodárenské společnosti Jiří Hladík.