Vizualizace budovy Science Learning Centrum v Liberci

Vizualizace budovy Science Learning Centrum v Liberci | foto: Labyrint Bohemia

Centrum vědy za 400 milionů hledá jméno, otevře se v roce 2014

  • 5
Přípravy stavby vědecko-zábavního centra za 400 milionů korun v Liberci vrcholí. Stavební práce začnou v lednu příštího roku, otevření je naplánováno na březen 2014. Součástí nové atrakce, která vyroste naproti Centru Babylon, bude planetárium a nejmodernější exponáty popularizující vědu.

"Hledáme jméno pro centrum, chceme, aby ho pojmenovali návštěvníci. Rádi bychom, aby bylo maximálně spojené s Libercem. Lidé by také byli od začátku vtažení do procesu jeho vzniku," popsal Pavel Coufal, ředitel společnosti Labyrint Bohemia, která centrum vybuduje.

Science centrum

Vizualizace budovy Science Learning Centrum v Liberci.

Budova bude na pěti podlažích nabízet tematické expozice, například v expozici Gaia najdou návštěvníci simulátor průletu galaxií, planetární stezku, simulátor Velkého třesku, střídání ročních období, simulátor vichřice nebo simulátor zemětřesení. V centru bude i digitální 3D planetárium s kapacitou 100 osob.

V současné době běží výběrové řízení na architektonický ateliér, který stavbu rozkreslí do finální podoby. Do konce roku bude investor hledat dodavatele stavby.

Autoři projektu tvrdí, že jediný den na poznání celého komplexu nebude stačit. Podle odhadů navštíví už v počátcích fungování centrum ročně čtvrt milionu lidí, v dalších pěti letech se návštěvnost o sto tisíc lidí zvýší.

Nové centrum má smělé plány, nechce si v ničem zadat se světovou konkurencí. A jeho autoři přiznávají, že se inspirovali v obdobných zařízeních v západní Evropě i zámoří. Slibují, že nabídne to nejmodernější, co je v současné době u tohoto typu zábavného poznávání k mání, srovnávat se chtějí například s obdobným vědeckým centrem La Vilette v Paříži.

Návštěvníky má přitáhnout planetárium

Už nyní lákají třeba na simulátor Velkého třesku, kde návštěvník prožije zrození vesmíru na projekcích doprovázených pohyby a zvukovými efekty. Uvnitř pak namátkou najdou projekce do mlhy, kdy se v prostoru objeví hologram.

Ve slibovaných špičkově připravených expozicích si prý návštěvníci na vlastní kůži zažijí přírodní síly Země, nahlédnou do nitra lidského těla nebo poznají, jak funguje lidský mozek. Budou moci nahlédnout i do světa nanočástic.

Vizualizace budovy Science Learning Centrum v Liberci
Vizualizace budovy Science Learning Centrum v Liberci
Vizualizace budovy Science Learning Centrum v Liberci

Velkým tahákem bude i nejmodernější planetárium, návštěvník v něm bude moci pozorovat díky trojrozměrné technologii simulovaný vesmír. "Nejbližší planetárium je v Praze, ani na německé nebo polské straně není, myslíme si, že i díky tomu přitáhneme velký počet návštěvníků," slibuje si Barbora Hlaváčová ze společnosti Labyrint Bohemia.

Uvnitř návštěvníci najdou také vědecké laboratoře, kde budou moci experimentovat s vědou. Část expozic vznikne podle Coufala ve spolupráci s libereckou univerzitou, kdy každá fakulta pomocí exponátů představí vědu a výzkum. Návštěvníci prý uvnitř najdou například moderní žaluzie, které se při různém stupni nasvícení samy zavírají či otvírají.

Budovy atrakce spojí prosklená věž

Centrum využije zchátralé budovy bývalé Desty, která projde rekonstrukcí, vznikne kvůli němu ale také zcela nová budova navržená inženýrem Palasem a architektkou Suchardovou. Sama o sobě se stane technickou zajímavostí.

Betonový monolit, z velké části bez oken, kdy většinu exponátů ozáří bodová světla, bude "inteligentním domem" bez radiátorů a klimatizace. Dům totiž jeho tvůrci navrhli jako nízkoenergetický. Topit začne až při minus dvanácti, jinak vše obstarají tepelná čerpadla. Lidé dostanou možnost relaxovat i na střeše, kde si také pohrají s vystavenými exponáty.

Obě křídla spojí pětipodlažní prosklená věž tvarem připomínající komín jaderné elektrárny se spirálovitou podlahou. Sama o sobě by se podle autorů projektu mohla stát zajímavostí Liberce.