Ceny bytů se propadly v Novém Městě pod Smrkem a Chrastavě. V Liberci (na snímku) jsou stále drahé.

Ceny bytů se propadly v Novém Městě pod Smrkem a Chrastavě. V Liberci (na snímku) jsou stále drahé. | foto: Wikipedia

Ceny bytů v Rokytnici dohnaly Liberec, nejlevnější jsou na Frýdlantsku

  • 2
Nejlevnější byty v Libereckém kraji jsou podle průzkumu Institutu regionálních informací v Novém Městě pod Smrkem, draze vyjdou v Liberci. Ceny bytů však klesají, za první letošní tři měsíce klesly v kraji o tři procenta. Na úroveň cen libereckých bytů se ovšem dostala Rokytnice nad Jizerou. Horské středisko táhne.

"Rokytnice nad Jizerou se tak v prvním čtvrtletí roku 2012 stala nejdražším městem ze všech sledovaných měst v Libereckém kraji," říká Milada Kadlecová, jednatelka Institutu regionálních informací.

Řeč čísel

Za první čtvrtletí letošního roku se snížily ceny bytů na Liberecku meziročně v průměru o tři procenta. Ve stejném období loňského roku však byl tento pokles devítiprocentní.

Propad cen se nezastavil v Novém Městě pod Smrkem, dokonce se i urychlil, a to z 9,5 procent mezi lety 2010 a 2011 na 14,9 procenta dosažených mezi lety 2011 a 2012.

Další významný propad cen nastal i v Chrastavě, kde ceny bytů klesly o 8,4 procenta.

Stagnaci, popřípadě pouze mírný růst nebo mírný pokles cen vykázala města Semily, Turnov, Mimoň a Železný Brod. Propad cen se nezastavil v Novém Městě pod Smrkem, dokonce se i urychlil. Ceny jsou zde ze sledovaných měst v Libereckém kraji nejnižší, dosahují pouhých 518 tisíc korun za průměrný byt.

To je možné připisovat odlehlosti města, nedostatku pracovních příležitostí a celkově nízkému ekonomického potenciálu celého Frýdlantska. Další významný propad cen nastal i v Chrastavě.

Podle realitního makléře Jiřího Pokorného z liberecké realitky AZ bydlení by lidé s koupí bytu i přes klesající ceny neměli pospíchat.

Ceny půjdou ještě dolů, míní odborníci

"Já osobně bych ještě počkal, ty ceny půjdou rozhodně ještě dolů. Navíc ještě přibudou exekuce a veřejné dražby. Vše souvisí s celkovou ekonomickou situací v našem státě a vyhlídkami do budoucna. Lidé šetří, nemají na rozdávání, tudíž ta obrátkovost bytů je menší a zároveň s tím klesá jejich cena," vysvětluje.

Například v Liberci dle jeho slov stojí byt o velikosti 2+1 do milionu korun, "tři plus jedničku" pak za přibližně milion a sto tisíc.

"Netáhnou moc nové byty, jelikož developeři nechtějí jít s cenou dolů. Ale nakonec budou muset. Lidé kupují menší byty nejčastěji v zrekonstruovaných panelových domech. Jdou do ověřených lokalit, kde bydlí starousedlíci a ne třeba nějaké problematické menšiny. Táhne třeba sídliště Broumovská nebo Gagarinka," dodává Pokorný.

I přes vyšší dostupnost vlastního bydlení se však žádný velký "kulový blesk" nekoná. "Sice se vyplatí pořídit si svůj byt, ale ne každý na to má a raději volí byt v pronájmu. Hodně lidí je také zadluženo a jsou vedeni v registrech a třeba pět let si kvůli tomu nemohou půjčit, vzít hypotéku," nastiňuje realitní makléř Michal Kurilla z realitní kanceláře Olymp v Jablonci nad Nisou.