Do Kauflandu v německé Žitavě to mají Češi z příhraničí blízko. Vyplatí se jim

Do Kauflandu v německé Žitavě to mají Češi z příhraničí blízko. Vyplatí se jim udělat větší nákup, ceny jsou zde mnohdy nižší. | foto: Lenka Brabencová, MF DNES

Ceny potravin jdou nahoru, lidé jezdí nakupovat do Německa

  • 8
Stoupající ceny potravin nutí obyvatele pohraničí šetřit. Vyrážejí kvůli tomu do německé Žitavy, kde kromě levnějších cukrovinek a alkoholu mohou výhodně nakoupit i mléčné výrobky. Na drogistických výrobcích lze ušetřit až několik set korun.

Odpoledne stojí v Žitavě na parkovišti u obchodních domů každé druhé auto s českou poznávací značkou. Do německého Kauflandu zamířila také paní Jana z Jablonce.

Srovnání cen

MF DNES porovnala ceny zboží v Kauflandu v Jablonci a v Žitavě. Německé ceny jsou přepočítány v kurzu 25 korun za euro.

Majonéza 500g
Žitava 0,69 eura (17 Kč)
Jablonec 31,90 korun

Rama 500g
Žitava 0,69 eura (17 Kč)
Jablonec 39,90 korun

Vepřové koleno 1 kg
Žitava 3,29 eura (82 Kč)
Jablonec 69,90 korun

Vepřové řízky
Žitava 5,98 eura (149,5 Kč)
Jablonec 119 korun

Vejce 10 kusů
Žitava 1,29 eura (32 Kč)
Jablonec 19,90 korun

Bílý jogurt 500 g
Žitava 0,39 eura (10 Kč)
Jablonec 15 korun

Hranolky Classic
Žitava 0,74 eura (19 Kč)
Jablonec 24 korun

Brambory 2,5 kg
Žitava 2,99 eura (75 Kč)
Jablonec 57 korun

Pivo Pilsner Urquell 1 ks
Žitava 0,71 eura (18 Kč)
Jablonec 22 korun

Coca-Cola 2 l
Žitava 1,17 eura (29 Kč)
Jablonec 33,90 korun

Pervol 3l
Žitava 7,95 eura (199 Kč)
Jablonec 235 korun

"Mají zde určité druhy zboží, které u nás nenajdete. Například se tu vyplatí nakoupit šampaňské, sýry nebo jídlo pro kočky," říká.

V německých supermarketech ji nezajímá pouze cena výrobku. Má už vytipované druhy zboží, které v českých obchodech nejsou k dostání.

"Například kečup z Německa má úplně jinou chuť. Také zde mají na výběr více druhů kočičího krmení," dodává Jana, která za hranice vyráží dvakrát za tři měsíce.

Ne vše se však u sousedů vyplatí kupovat. Například maso, vejce a zelenina přijde na větší peníze. Zatímco deset vajec pořídíte v jabloneckém Kauflandu za necelých 19 korun, v tom žitavském zaplatíte o třináct korun víc. Levněji vyjde například bílý půlkilový jogurt nebo margarín.

Do Čech jezdí nakupovat Poláci

Podle vedoucího katedry podnikové ekonomiky z liberecké Technické univerzity Ivana Jáče je všeobecně známé, že u sousedů se vyplatí nakupovat především alkohol, cukrovinky, elektroniku a oblečení.

"Český spotřebitel už dnes dost často sází na kvalitu. Skoro jsem nemohl uvěřit, jaký je rozdíl mezi zeleninou a ovocem v diskontech u nás a v Německu," upozornil Jáč.

Češi, které od hranice dělí pár kilometrů, nejsou jediní, kteří hledají úsporná řešení. Poláci se například zaměří na určitou potravinu a tu pak u nás kupují ve velkém.

"Zhruba před měsícem to byl cukr. Ten dělal rozdíl na kilogramu až deset korun a více," připomněl Jáč.

Podle něj není jasné, jestli se nadále bude v Německu zlevňovat či zdražovat. "Jsou dva protichůdné názory. Buď bude cena stoupat, protože jsou vyšší náklady na obchodování se zbožím. Druhá teorie je ta, že ceny budou nižší, protože Němci mají vyšší obrat a produktivitu práce," uzavřel ekonom.