Výroba pětikorun v Jablonci.

Výroba pětikorun v Jablonci. | foto: ČTK

Z Jablonce do peněženek Čechů odjelo už 400 vagonů plných mincí

  • 0
Představte si supervýkonnou lokomotivu, která za sebou táhne 400 plně naložených vagonů. Jejich obsahem není dřevo či uhlí, ale koruny, pětikoruny či dvacetikoruny. Přibližně tolik mincí je v oběhu mezi obyvateli České republiky. Téměř 3,4 miliardy kusů vyrobila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou. A slaví 20 let.

"Za těch dvacet let se mnohé změnilo. Už nejsme jen výrobní společností, ale stali jsme se výrobně-obchodní společností," říká ředitel České mincovny Radek Šulta. Jen za minulý rok mezi lidmi kolovalo takřka 1,8 miliardy mincí z této společnosti.

Kromě ražby mincí pro Českou národní banku a tedy stát se společnost věnuje také ražbě investičních medailí a pamětních mincí. Například v minulosti vyrazila mincovna kilogramové investiční mince k událostem jako byl vstup Česka do Evropské unie v roce 2005 nebo vstup země do Schengenského prostoru o tři roky později.

Na medailích se představily také osobnosti jako T. G. Masaryk či František Palacký. Letos to byla Božena Němcová.

Populární jsou dle Šulty i pamětní sběratelské mince. "Zatímco v roce 1995 se pohyboval náklad pamětních zlatých mincí mezi tisícem a dvěma tisíci kusy, o deset let později to již bylo šest tisíc. Od roku 2011, kdy jsme zaznamenali v Česku prudký nárůst zájmu o zlato, vzrostl náklad v letošním roce na čtrnáct tisíc kusů," odhaluje ředitel.

Oběživo za 14,5 miliardy korun

Mincovna za dobu své existence vyrazila oběživo v hodnotě 14,5 miliardy korun.

"Na jednoho obyvatele republiky včetně kojenců připadalo ke konci loňského roku asi 174 kusů mincí. Celkem to je nějakých 400 vagonů, takových osm dlouhých vlaků plných mincí," přibližuje Josef Ducháček, náměstek ředitele České národní banky.

Mincovna v Jablonci razí české mince od roku 1993. Od konce roku 1994 vyrazila všechny dosavadní stříbrné a zlaté mince a od roku 1996 i všechny oběžné mince České republiky vydávané Českou národní bankou.

"Mincovna je rodinným stříbrem Jablonce a ten si vybudoval za 20 let další přívlastek, a to mincovní město. Zejména oceňuji spolupráci s místní uměleckoprůmyslovou školou. Absolventi vědí, že zde mohou dostat práci, a to je pozitivní," uvádí jablonecký primátor Petr Beitl.

V mincovně pracuje v současnosti 76 zaměstnanců. Je poslední firmou, která v Jablonci zůstala po rozpadu sklářského a bižuterního gigantu Jablonex. Loni zvýšila své tržby díky zájmu o pamětní mince a investiční medaile. Tržby mincovny vzrostly o šest procent. "V loňském roce jsme dosáhli rekordní tržby bezmála 705 milionů korun, což je o 39 milionů více než v roce 2011," uzavírá Šulta.