Spisovatel a jeden z nejvýznačnějších představitelů českého protikomunistického...

Spisovatel a jeden z nejvýznačnějších představitelů českého protikomunistického exilu Pavel Tigrid. | foto: Post Bellum

Vadil nacistům i komunistům. Teď je Pavel Tigrid čestným občanem Semil

  • 0
Čestné občanství udělily in memoriam českému antikomunistickému politikovi, novináři a spisovateli Pavlu Tigridovi v Semilech, odkud jeho rod pocházel. Cenu dostal i odbojář a prvorepublikový výrobce výherních automatů Josef Vaněk.

„Letos se to hodí ještě lépe než kdy dříve, při výročí 25 let od Listopadu předáváme čestné občanství dvěma osobnostem, které věnovaly svůj život boji za svobodu. Pan Tigrid nikdy neustoupil zlu a byl pro komunisty největším nepřítelem i hrozbou. Udržoval v lidech naději za války z Anglie a za komunistů z Německa, USA a hlavně Francie. Pan Vaněk pro svobodu položil život,“ vysvětluje bývalý starosta Semil Jan Farský.

Tigrid se původně jmenoval Schönfeld. Ve škole před tabulí však omylem překřtil řeku Tigris na Tigrid, na věky si tím zpečetil jméno.

Přezdívky Tigrid se již nezbavil a nakonec ji sám oprášil v roce 1940, když nastoupil do rozhlasového vysílání československé exilové vlády.

Později se stal nejvýznačnějším představitelem českého protifašistického a protikomunistického exilu.

Udělování a opětovné odebírání čestných občanství je v Semilech poměrně oblíbený „sport“.

Před časem totiž ze seznamu vyškrtli komunistické pohlaváry Gottwalda, Zápotockého a Noska, společně s Msgr. Janem Šrámkem, členem exilové vlády v Londýně.

Ze seznamu zmizel i spisovatel Ivan Olbracht. „S vaničkou se tehdy vylilo i dítě. Dodnes se za to stydím. Jednou to dostali, tak to tak mělo zůstat,“ přiznává na škrtnutí Šrámka s Olbrachtem Miloš Plachta, emeritní profesor semilského Gymnázia Ivana Olbrachta, sám ověnčený titulem čestný občan.

Pavel Tigrid

Spisovatel a novinář, vlastním jménem Pavel Schönfeld, působil už za německé okupace v Londýně, kde se podílel na rozhlasovém vysílání do vlasti. Po válce jako novinář varoval před nebezpečím komunismu, také upozorňoval na kruté zacházení s Němci. V únoru 1948 se štěstím unikl zatčení.
V exilu se podílel na založení české redakce Rádia Svobodná Evropa. Později se usadil v Paříži a vydával významný exilový časopis Svědectví. Po listopadu 1989 se vrátil do vlasti, byl poradcem prezidenta Václava Havla, v letech 1994-96 byl ministrem kultury. Zemřel v roce 2003 ve věku 86 let.

Pikantní na tom celém je fakt, že vyškrtnutý Olbracht byl jakožto bratranec jeho otce de facto rodinným příbuzným Pavla Tigrida. Pocházel právě z rodiny Schönfeldů, kteří v Semilech vařili pivo.

„Když se někomu něco dá, má se mu to nechat. Nelíbí se mi tohle škrtání,“ vyjádřila se nová starostka Semil Věra Blažková. Jak ovšem dokládá záznam ze zastupitelstva, u tehdejšího vyškrtnutí Olbrachta byla přítomna jako radní.

Není tedy vyloučeno, že Olbracht se na seznam zase vrátí.