Stavba 8 350 metrů dlouhého dvojvedení se 37 stožáry trvala od května do prosince 2013. Ilustrační snímek

Stavba 8 350 metrů dlouhého dvojvedení se 37 stožáry trvala od května do prosince 2013. Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MF DNES

Liberecko má konečně dostatek proudu. Vyrostly tu stožáry za sto milionů

  • 7
Nemůžeme vás připojit, váš dům by měl moc velký odběr proudu. Tento argument dosud hatil stavební plány obyvatel, firem nebo institucí v Libereckém kraji. Problém teď po letech končí. Energetici vybudovali za 100 milionů nové vedení velmi vysokého napětí, které zajistí dostatek elektřiny.

"Na Liberecku a Frýdlantsku jsme nemohli připojovat další zákazníky. Teď se to změní, můžeme vyhovět požadavkům na nová připojení," zmínila mluvčí společnosti ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová.

"Zároveň jsme zvýšili spolehlivost dodávek elektrické energie i zlepšili stabilitu distribuční soustavy," řekl Karel Kohout, ředitel úseku Obnova a údržba distribuční soustavy ČEZ Distribuce.

Strategická stavba dvojitého vedení velmi vysokého napětí 110 kV na trase Bezděčín - Šimonovice s sebou nesla řadu úskalí. Prochází obtížným zalesněným a kopcovitým terénem. Vedení je na území Přírodního parku Ještěd, část trasy je v chráněné oblasti přirozené akumulace vod.

Podle mluvčí Holingerové prochází také ochranným pásmem neelektrifikované železniční tratě Turnov - Liberec, ve třech případech tuto trať křižuje.

Přes osm tisíc metrů elektrického vedení

Projekt se připravoval od roku 2006, vlastní zahájení zdržovala komplikovaná majetkoprávní vypořádání s majiteli pozemků. Samotná stavba 8 350 metrů dlouhého dvojvedení se 37 stožáry pak trvala od května do prosince 2013.

"Nové vedení teď umožní rozvoj regionu i průmyslových zón třeba v Hrádku nad Nisou, Růžodole nebo Doubí," upozornila mluvčí Holingerová.

Boj o připojení se ještě v nedávné době týkal mimo jiné krajských hasičů. Potřebovali postavit novou budovu a umístit do ní krajské operační středisko.

"Hrozilo, že kvůli problémům s proudem nové operační středisko v Liberci vůbec nepostavíme," vzpomněl na nedávnou potíž ředitel krajských hasičů Roman Hlinovský.

Dnes už budova stojí, operační středisko ale ještě nefunguje. "Nakonec to u nás bude tak, že odstavíme staré operační středisko a najedeme na nové. To bude navíc úspornější, než bylo to staré. Máme sice víc technologií, ty jsou ale úspornější," řekl Hlinovský.

Díky proudu v Jablonci postaví obchodní dům

Potíže s příkonem trápily ještě před dvěma lety i Jablonecko. Kdo neměl slíbenou přípojku proudu, nemohl začít stavět. Město Jablonec nad Nisou kvůli tomu dokonce zvažovalo i stavbu malého jaderného reaktoru. Na konci roku 2012 potíže vyřešila stavba rozvodny Jablonec-jih.

"Zvýšila se spolehlivost napájení města Jablonce nad Nisou. Rozvodna řeší i připojování zákazníků. Pomůže také ve sjednocení napětí na stejnou úroveň," poznamenala k Jablonci mluvčí Holingerová.

Potíže ve městě mimo jiné zdržely některé připravované investice. "V té době to byl problém, který v Jablonci neumožňoval větší investiční práce. Například výstavbu obchodního domu v centru. Problém úplně padl, investor letos připravuje zahájení stavby. Obecně řečeno, povolování nových větších zdrojů už teď není problém," sdělil Petr Vobořil, náměstek jabloneckého primátora.