Alena Schmoranzová z Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad...

Alena Schmoranzová z Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Ve Vysokém mají unikátní přístroj, který pomůže k léčbě srostlých prstů

  • 1
Osmiletý Honzík trpí vrozenou vadou. Narodil se se srostlými prsty na ruce. Teď má naději, že do budoucna bude moci vzít do ruky věci, které v ní dnes neudrží. Ústav chirurgie ruky ve Vysokém nad Jizerou totiž získal jako první v republice aparát, který při léčbě jeho vady pomůže.

Přístroj voperují lékaři chlapci už tento týden. Zvládne tak dosud neřešitelné situace. Přímé zkušenosti s jeho použitím sice lékaři z Vysokého dosud neměli, nicméně už minimálně pět let se aparát Cube-fix úspěšně používá v zemích západní Evropy.

A jak vlastně funguje? „Jeho pomocí od sebe můžeme odtahovat srostlé prsty ruky. Tato vrozená vada má mnoho druhů a stupňů. U nás řešíme nejtěžší problémy jako jsou kostní srostlice konečných článků prstů,“ vysvětlila primářka vysockého ústavu Alena Schmoranzová.

Vytvořením více prstů podle ní lékaři u postižených dětí zajistí lepší úchop i sebeobsluhu. Při rozdělování prstů je potřeba vytvořit dostatečný prostor mezi nimi a zakrýt boky prstů kvalitní kůží. Na zbylá poškození pak použijí lékaři volný kožní štěp.

„Mnoho našich pacientů má kůže mezi prsty velmi málo nebo jim chybí úplně, jako je tomu u srůstu kostí dvou prstů dohromady. A přesně v tomto případě se potýkáme s problémem, jak vykrýt boky prstů a jak je oddělit,“ přiblížila primářka.

A právě nový aparát v tom lékařům pomůže nejlépe. „Jednoduše, bezpečně a s výborným výsledkem s ním zvětšíme objem kůže mezi prsty tak, aby nám na konci jejich roztahování zbyl dostatek k vyřešení defektů,“ popsala Schmoranzová.

Přístroj prsty stabilizuje i oddaluje

Přístroj pracuje v několika rovinách. Jednak podélně stabilizuje prsty, aby se při oddělování nekřivily, a zároveň pomocí otáčení matiček je od sebe oddaluje. V ruce jej bude Honzík mít zhruba tři týdny. Záležet bude především na tom, jak dobře se vytvoří kožní krytí.

Aparát stojí čtvrt milionu korun a nemocnice by si jej ze svého dovolit nemohla.
„Pořídit jsme jej mohli díky Nadačnímu fondu Kapka naděje,“ informovala Marcela Škodová, ředitelka Ústavu chirurgie ruky a plastické chirurgie.

Od dárců získal ústav nedávno také další přístroj. Jako jediný v zemi mohl použít speciální aparát pro léčbu deformovaného zápěstí. Zevní distrakční aparát „namontovali“ na ruku desetiletého Josefa, který trpí vzácnou vývojovou vadou.

Při ní je vřetenní kost předloktí zkrácená nebo úplně chybí. Ruka je zakřivená a v oblasti zápěstí vykloubená. Často také chybí palec.

Aparát, který za čtvrt milionu pořídila Nadace Preciosa, bude mít chlapec na ruce až půl roku. Obsluhovat jej musí doma rodiče, kteří přístroj pomocí šroubů posunují. Josefovi tak vytáhne ruku co nejdál nad konec loketní kosti, aby mohli lékaři narovnat zápěstí.

Ústav chirurgie ruky a plastické chirurgie se stal kromě jiného populárním zejména loni v prosinci, kdy zde pomáhali lékaři spravit ruku tenistce Petře Kvitové, kterou zranil neznámý pachatel v jejím bytě. S pořezanými prsty a poškozenými vazy se musela podrobit čtyřhodinové operaci. Podle lékařů se zranění hojí dobře.