Černá Desná za vysoké vody.

Černá Desná za vysoké vody. | foto: Petr Klaban

Údolí Černé Desné se stalo přírodní památkou. Chrání tu hrnce a kotle

  • 1
Novou přírodní památkou, kterých je na území České republiky 1272, vyhlásila Chráněná krajinná oblast Jizerské hory údolí říčky Černá Desná. Hlavním důvodem ochrany je unikátní soubor obřích hrnců až kotlů, vymodelovaných proudem říčky v jizerské žule.

"Jedná se o protáhlé území kolem potoka, které zahrnuje člověkem nejméně ovlivněnou část toku Černé Desné. Začíná to jezem zadržujícím vodu pro níže položenou malou vodní elektrárnu a končí bývalým přemostěním cesty z osady Novina," uvedla botanička Chráněné krajinné oblasti Jarmila Sýkorová.

Plotnový vodopád.

Přírodní památka Černá Desná začíná u nejspodnějšího vodopádu, který se jmenuje Plotnový podle svého tvaru.

Je dlouhý asi dvacet metrů a upoutá velkými lasturovitě zprohýbanými skalními plotnami.

Po celé dálce nové přírodní památky, která je větší než dva hektary, se nacházejí čtyři takzvané pravé vodopády.

"Znamená to, že vznikly přímo na skalním podloží, nikoliv na balvanech nebo blocích, jak je známe z jiných míst Jizerských hor," vysvětlila Sýkorová.

Při chůzi proti proudu, kdy jsou vodopády a kaskády nejlépe vidět, následuje Dlouhý vodopád, jenž má výšku jedenáct metrů. Po další části, kdy Černá Desná teče peřejemi, následuje vodopád Bukový.

Hned nad ním je atraktivní a unikátní tři metry vysoký vodopád Hrncový, jehož jméno vzniklo podle obřího žulového hrnce, který je jedním z nejdokonalejších svého druhu v republice.

"Pro nás jako pro město to velký význam nemá, protože tuto lokalitu máme na všech propagačních materiálech. Ale snad to omezí necitlivou těžbu dřeva, kvůli níž je stezka podél říčky často uzavřená," řekl bývalý starosta Desné v Jizerských horách a náměstek hejtmana Marek Pieter.

Zároveň přiznal, že obci udělalo vyhlášení přírodní památky škrt přes rozpočet. "Chtěli jsme na Černé Desné postavit obecní vodní elektrárnu, což zřejmě padne," poznamenal.