V Máchově jezeře stále není tolik vody, aby mohly vyplout výletní lodě.

V Máchově jezeře stále není tolik vody, aby mohly vyplout výletní lodě. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Lodě po Máchově jezeře stále neplují, chybí ještě deset centimetrů vody

  • 5
Jde o hloupých deset centimetrů, ale právě jejich vinou přicházejí turisté o jednu z největších letních atrakcí v Libereckém kraji - plavbu výletními loděmi po Máchově jezeře. Po loňské opravě hráze do něj ani v hlavní rekreační sezóně nenateklo tolik vody, kolik tam bylo před jeho vypuštěním.

Příčina je nasnadě - málo prší. Hladina Máchova jezera se ve středu nacházela zhruba třicet centimetrů pod plným stavem. Parníky na ni mohou vyrazit až tehdy, pokud stoupne alespoň o deset centimetrů.

„Kvůli tomu, že naše výletní lodě stojí, jsme letos přišli skoro o milion korun,“ říká ředitel společnosti Regata Vladimír Reichert. „Pokud se počasí nezmění, vyplujeme zhruba za deset dní. Voda do jezera přitéká i ve vedrech, ale příliš pomalu.“

Od poloviny června stoupla hladina Máchova jezera o necelých dvacet centimetrů.

Když to jde, turisty po něm vozí čtyři lodě. V květnu a v červnu se na nich střídají hlavně školní výlety a slouží také k firemním akcím. Během letních prázdnin je využívají hlavně lidé, prožívající v Doksech a okolí dovolenou.

Posádky zahálejících lodí tvoří devět lidí a místo plaveb po jezeře musejí dělat jinou práci.

V Doksech prší nejméně

Sucho trápí celý Liberecký kraj. V Doksech však prší mnohem méně než třeba v Krkonoších nebo Jizerských horách.

„V noci na středu tady byl při bouřce velký vítr, ale velkého a hlavně vytrvalejšího deště jsme se nedočkali,“ upozornil Reichert. V Doksech spadlo pět a půl litru vody na metr čtverečný, zatímco v Liberci-Harcově dvakrát tolik a na krkonošských Dvoračkách dokonce čtyřikrát tolik.

Průměrná hloubka Máchova jezera přesahuje dva metry. Napouštět se začalo loni v prosinci a naplnit se mělo před téměř dvěma měsíci.

Více vody by nepotřebovaly pouze lodě, ale také koupající se rekreanti. Nižší hladina plavce nijak neomezuje, pouze rozšířila pláže. Ale čím více vody se v jezeře nachází, tím pomaleji se v tropických vedrech množí toxické sinice.

„V současné době nedoporučujeme koupání v Máchově jezeře lidem, kteří jsou na sinice citliví,“ prohlásila krajská mluvčí krajské hygienické stanice Zuzana Balašová.

Z vody hrozí záněty i vyrážky

„Hrozí jim zánět spojivek, rýma, vyrážky nebo žaludeční nevolnost. Po vykoupání v Máchově jezeře by se měl každý umýt v čisté vodě. Sprchy jsou u pláží.“

Přemnožené sinice rekreanty od návštěvy Máchova jezera neodrazují. „V sobotním horku přišlo na hlavní pláž v Doksech tři tisíce osm set lidí,“ uvedl Reichert. „Voda má nyní teplotu okolo pětadvaceti stupňů Celsia.“

Plné Máchovo jezero obsahuje více než šest milionů metrů krychlových vody. Proudí tam z oblasti velké asi sto kilometrů čtverečních. Máchovo jezero napájejí hlavně Robečský a Břehyňský potok.

Spravuje ho Agentura ochrany přírody a krajiny. Loni na podzim jezero vypustila, poněvadž hráz ve Starých Splavech potřebovala opravu. Vyšla zhruba na 28 milionů korun.

Problémy se suchem začaly v zimě, jelikož málo sněžilo. Letos byl v Doksech srážkově podprůměrný především květen. Od ještě větších problémů zachránily Máchovo jezero deště, které byly v druhé polovině června.