Jan Korytář mluví k lidem, kteří přišli protestovat proti jeho odvolání.

Jan Korytář mluví k lidem, kteří přišli protestovat proti jeho odvolání. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

ČSSD chce podle politologa návrat minulosti a Korytář se nehodil

  • 13
Dění na liberecké radnici zajímá politology i bojovníky s korupcí. Sledují, s jakými nástrahami jsou spojené snahy změnit mocenské struktury. Podle politologa Zdeňka Zbořila a ředitele Transparency International Davida Ondráčky stojí za odvoláním primátora Jana Korytáře jeho nechuť ke kompromisům.

Sobotním odvoláním Korytáře vyvrcholily několikatýdenní vnitrokoaliční boje o posty, moc a peníze. Jedním z těch, kteří situaci v Liberci s odstupem sledovali, je odborný asistent Ústavu politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a politolog Zdeněk Zbořil.

Politolog Zdeněk Zbořil.

"Já situaci v Liberci vidím tak, že tam přišel primátor, který se snažil něco změnit. Neznám sice každý detail, ale pocitově jsem na jeho straně. Když se od něj odvrátila ČSSD, tak bylo jasné, že se chce vrátit k bývalému establishmentu. Primátor se chtěl pokusit starým sítím sáhnout na jejich příjmy z rozpočtu města, s tím však uspět zřejmě nemohl," říká Zbořil.

"Jednal nekompromisně, a to se nelíbilo odpůrcům"

Situaci v Liberci monitoruje již několik let také nevládní organizace Transparency International, která zde pořádala na téma korupce několik veřejných besed.

Byla také jednou ze tří organizací, které se dvěma advokátními kancelářemi vypracovaly posudek na smlouvy a na dvě výběrová řízení za téměř půl miliardy korun. Všechny tři je označily za pro město nevýhodné v tom, že by Liberec mohl o peníze z Evropské unie na dostavbu bazénu a revitalizaci městských lázní přijít.

David Ondráčka

"Já už jsem úplný konec nesledoval podrobně, ale můj osobní názor je, že verze nejbližší realitě je ta, o níž mluví Jan Korytář. Tedy že nebyl odvolán kvůli tomu, že nekomunikuje, ale že nepodepsal ty dvě smlouvy. Jeho odpůrci a bývalé struktury ho testovali na tom, jestli a jak je schopen dělat kompromisy. Když zjistili, že to nepůjde, tak ho odvolali," míní ředitel organizace David Ondráčka.

Předložili návrh na odvolání, aniž by udali důvod

Matěj Stropnický, člen předsednictva Strany zelených, v poslední době Liberec několikrát navštívil. V sobotu na zastupitelstvu vyfotografoval, jak si bývalý primátor Jiří Kittner, nyní v opozici, píše na Facebooku s koaličním Davidem Václavíkem o tom, kdy už Korytáře konečně odvolají.

Matěj Stropnický na sjezdu Strany zelených (5. 12. 2009)

"Na vlastní oči jsem se před čtrnácti dny a v sobotu se stovkami místních na jednání libereckého zastupitelstva přesvědčil o tom, kdo stojí za Korytářovým odvoláním. Takzvaní sociální demokraté předložili návrh na jeho odvolání, aniž by udali důvod. Nedivím se, těžko mohli napsat, že tím jediným důvodem je tlak ODS a skrze ni Syneru. Stále ale platí podstatné: Liberec potřebuje mnoho změn, ale jen jednoho Korytáře a proti tomuto faktu bude střednědobě i Syner bezmocný," tvrdí Matěj Stropnický.

Je to promarněná šance, říká Farský

Dění v Liberci se zájmem sleduje i poslanec a starosta Jan Farský, který proslul jako bojovník s korupcí. Rozpad koalice označuje za promarněnou šanci. "To, že se koalice nedokázala udržet, je přirozeně obrovským zklamáním pro lidi, kteří doufali, že se Liberec pohne někam jinam. S tím, co dostala do rukou současná koalice, šlo sehrát daleko lepší hru," zmínil Farský.

Jan Farský

Kdo krach koalice způsobil, si netroufá říci. Odpovědnost je podle něj na všech stranách. "Nemám odvahu ukázat na jednoho svatého nebo na jiného, který to všechno zavinil," poznamenal s tím, že velkou roli v rozpadu koalice měly i strany, které skončily v opozici.

"I když se mluvilo o sto dnech hájení, nebylo to pravda. Útoky různých stran byly veliké, jejich zkušenost a motivace směřovala jen k tomu, aby se tahle koalice neudržela," myslí si Farský.

,