Kryštofovo údolí u Liberce má od 18. října novou atrakci, sochu voříška...

Kryštofovo údolí u Liberce má od 18. října novou atrakci, sochu voříška čůrajícího na patník. Autor nápadu a místní patriot Martin Chaloupka (na snímku). | foto: ČTK

Kryštofovo Údolí má po vzoru Bruselu novou atrakci, čůrajícího voříška

  • 6
Kryštofovo údolí u Liberce má od soboty novou atrakci, sochu voříška čůrajícího na patník. Autor nápadu a místní patriot Martin Chaloupka se netají tím, že se inspiroval Bruselem.

„Hlavní město Evropské unie je Brusel a hlavní vesnice Unie, což ví ale zatím málokdo, je Kryštofovo údolí. Tak jsem si říkal, když má Brusel čurajícího chlapečka, proč bychom neměli my mít čurajícího voříška,“ uvedl Chaloupka. Výběr byl podle něj jednoznačný. „Je to typické zvíře pro vesnici,“ prohlásil.

Modelem se akademickému sochaři Alešovi Johnovi z Hořic stal šestiletý hafan Bogye, podle Chaloupky typický produkt zatím neuznané rasy Cink Cink Asi Czech Original, jehož prarodiče sloužili jako laboratorní psi.

Voříšek vyrobený z umělého kamene shlíží dolů ze 120 centimetrů vysokého soklu v typické poloze, se zvednutou nohou čůrající na patník. Napájený je z místního potoka Rokytka.

Kryštofovo údolí u Liberce má od 18. října novou atrakci, sochu voříška...
Kryštofovo údolí u Liberce má od 18. října novou atrakci, sochu voříška...

Chaloupka věří, že se čůrající oříšek stane lákadlem pro turisty stejně jako před několika lety orloj s figurami od řezbáře Václava Plechatého. Obdivované dílo vzniklo přestavbou bývalé trafostanice a je jediným vesnickým orlojem u nás.

„Když jsme ho postavili, tak turistů přibylo čtyřnásobně,“ zmínil Chaloupka. Za rok podle něj za krásami malebného údolí a místními atrakcemi přijíždí kolem 50 tisíc turistů.

Do vesnice se jezdilo na saních s rolničkami

Kryštofovo Údolí je vesnickou památkovou rezervací. Založeno bylo na počátku 16. století a dnes představuje unikátní soubor lidové architektury. K nejcennějším památkám patří barokní kostel sv. Kryštofa s hřbitovem, samostatnou dřevěnou zvonicí, farou a márnicí, do níž mohou návštěvníci nahlédnout.

Údolím vedla v minulosti pašerácká stezka a též bylo známé výrobou vánočních betlémů, na které se jezdili dívat výletníci na saních s rolničkami i z Liberce. Betlémy může obdivovat i současná generace, jsou vystavené v místním muzeu. Velkým lákadlem bývá před Vánoci venkovní rozměrný betlém s třímetrovými postavami, který pro obec vytvořil před 16 lety malíř Josef Jíra.

Chaloupka už přemítá nad vznikem další stavby, která malebné vesnici s roubenkami chybí. „Nemáme sochu svatého Kryštofa, i když název vesnice je odvozený od něj. Chtěl bych ji umístit pod kostel, vedle svatého Václava,“ nastínil.

,