Česká část cyklotrasy Odra Nisa je dlouhá osmačtyřicet kilometrů a navazuje za Hrádkem nad Nisou na hranicích se Saskem na cyklotrasu Oder-Neisse-Radweg. (ilustrační snímek)

Česká část cyklotrasy Odra Nisa je dlouhá osmačtyřicet kilometrů a navazuje za Hrádkem nad Nisou na hranicích se Saskem na cyklotrasu Oder-Neisse-Radweg. (ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz, iDNES.cz

Z Hrádku až k moři. Češi upravují cyklostezku mířící do Saska a k Baltu

  • 3
Cyklisté s dobrou kondicí už mohou snadno dojet z Libereckého kraje až k Baltskému moři. Cyklotrasa na českém území má ale nedostatky ve značení a také trasování by mohlo být lepší, zatím vede převážně po vedlejších silnicích. Představitelé obcí a kraje nyní jednali o tom, jak to změnit.

Česká část cyklotrasy Odra Nisa je dlouhá osmačtyřicet kilometrů a navazuje za Hrádkem nad Nisou na hranicích se Saskem na cyklotrasu Oder-Neisse-Radweg.

"Projel jsem letos celou trasu od pramene Nisy až k moři a musím přiznat, že se česká část nedá s německou srovnat. Hlavně značením, ve kterém jsem se ztrácel, a samozřejmě kvalitou," uvedl vášnivý cyklista František Nový z Prahy.

Podle něj se na téměř celém německém úseku, který měří víc než pět set kilometrů, dá jezdit i na kolečkových lyžích nebo na in-line bruslích.

Problém s nejednotným značením by měl však brzy zmizet, neboť náměstkyně libereckého hejtmana Hana Maierová tento týden navrhla: "Doporučuji nyní začít označovat nové vedení cyklotrasy Odra Nisa číslem Klubu českých turistů číslo 20."

Dalším nedostatkem české trasy je, že nevede po speciální cyklostezce jako v Německu. Z pětasedmdesáti procent je po silnicích třetí třídy, které jsou však na některých místech od řeky poměrně daleko.

Stezka je co nejblíže k vodě

"Chceme, aby tato cyklostezka vedla co nejblíž toku řeky tak, jak to mají u našich sousedů," informovala Iveta Moravcová z odboru dopravy Libereckého kraje, na kterém se konala tento týden schůzka partnerů české části cyklotrasy Odra Nisa.

Zúčastnili se jí především starostové obcí a měst, přes které stávající cyklotrasa vede. Jednali o úsecích, které by měly nynější trasu k Nise co nejvíc přiblížit.

Trasa Odra Nisa je dlouhá 550 kilometrů a po dokončení české části by měla být podobná všem moderním cyklotrasám vedoucím kolem evropských řek. Bude fyzicky nepříliš náročná, téměř bez převýšení. Její nejvyšší bod je u pramene Bílé Nisy ve výšce 676 metrů nad mořem a vede "z kopce" až k Baltskému moři, které je vzdálené pět set padesát kilometrů.

Další trasu, kterou Liberecký kraj podporuje, je Zelená cyklomagistrála Ploučnice. "Cílem je vybudovat multifunkční koridor s páteřní linií a sítí navazujících stezek pro místní obyvatelstvo a návštěvníky," řekla před nedávnem o této trase náměstkyně hejtmana Hana Maierová.

Její celková délka má v budoucnu měřit 85 kilometrů, z toho je padesát na území Libereckého kraje. V květnu letošního roku byla otevřená její první část dlouhá sedmnáct kilometrů. Tento úsek vede z Družcova přes Lesní domky, Osečnou, Lázně Kundratice, Hamr, Stráž pod Ralskem k Průrvě.

Cyklostezka vedoucí podél Ploučnice bude navazovat na cyklostezku Labe a na evropskou síť těchto tras, po nichž se může cyklista dostat až do Hamburku a dál k moři.