Starosta Chrastavy Michael Canov (uprostřed) se obává toho, že pokud současný trend bude pokračovat, přijde město o 15 milionů korun.

Starosta Chrastavy Michael Canov (uprostřed) se obává toho, že pokud současný trend bude pokračovat, přijde město o 15 milionů korun. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Města děsí propad příjmů z daní, uvažují o úvěrech či prodeji majetku

  • 10
Šokovaní starostové obcí a měst znepokojeně sledují dramatické propady příjmů z výběru daní. Špatné zprávy přicházejí paradoxně v době, kdy se státu daří. Starostové proto raději počítají se vším a pro jistotu už dopředu chystají krizové scénáře.

Pokud by následující vývoj přinesl o tolik nižší příjmy jako uplynulé dva měsíce, hrozí krachy schválených rozpočtů. Uvažují třeba o úvěrech nebo i prodávání majetku.

„Proti loňskému roku je to podle dosavadních údajů snížení o více než dvacet procent a výhled je zatím katastrofální,“ zdůraznil starosta Chrastavy Michael Canov.

Takový pokles příjmů z roku na rok podle něj nenastal za celých 21 let, po které působí na chrastavské radnici.

Starostové přitom své rozpočty uzpůsobili zvýšenému rozpočtovému určení daní v roce 2013.

Například pro Chrastavu to znamenalo zvýšení příjmů nejméně o 14 milionů oproti roku 2012.

„Velmi nám to pomohlo. Letos jsme ale s hrůzou zjistili, že se příjmy vrátily na úroveň před navýšením. Současný stav je proti všemu, o čem se píše a mluví,“ nechápe Canov alarmující čísla za uplynulé dva a půl měsíce.

Obává se toho, že pokud současný trend bude pokračovat, přijde město o 15 milionů korun. Chrastava je právě městem, kde už jednají o vyhlášení mimořádného výběrového řízení na poskytnutí případného úvěru. „Naplánované investiční akce nechceme rušit,“ zmínil starosta Canov.

Do prekérní situace se dostává například i obec Chotyně. Hospodaří s rozpočtem 18 milionů korun.

Splácí úvěr za nový dům s pečovatelskou službou, musela se vyrovnat i s odchodem společnosti Gesta, která provozovala v Chotyni skládku. Pro obec to znamenalo roční ztrátu 1,5 milionu korun.

Šetříme každou korunu, říká starostka Chotyně

„Šetříme každou korunu, v lednu jsem přitom zjistila, že jsme měli příjmy z daní nižší než v lednu 2011, což je alarmující. V případě naší obce to dělalo devatenáct procent,“ počítá starostka Chotyně Jana Mlejnecká.

Také tato obec vytvořila rozpočet na základě pozitivních ekonomických výhledů na letošní rok.

Lépe na tom není ani stotisícový Liberec. Ve srovnání s loňskými dvěma měsíci dostal nyní na daních o 28 milionů korun méně.

„Zatím nejde o žádnou tragédii, propad v příjmech pokryjeme z rezervy. Kdyby se ale situace nezlepšila, přineslo by nám to problémy,“ řekl náměstek primátora pro ekonomiku Jan Korytář.

Starostů se zastává i poslanec Václav Horáček, poslal dotaz vicepremiérovi a ministru financí Andreji Babišovi. Zmiňuje velké finanční obtíže, které obcím hrozí.

Babiše rovněž upozorňuje na to, že obce, města i kraje odhadovaly letošní příjmy dle optimistických zpráv Babišova ministerstva. „Ekonomická čísla dokazují, že ekonomika roste. Znamená to tedy, že se zásadně zhoršil výběr daní?“ ptá se poslanec Horáček.