Liberecký policista Zdeněk Bartoň se obrátil na poslance z kraje o pomoc.

Liberecký policista Zdeněk Bartoň se obrátil na poslance z kraje o pomoc. | foto: Adam Pluhař, MF DNES

Dělník má víc peněz než policista. Co s tím, ptá se poslanců odborář

  • 102
Kolik poslanců zvolených za Liberecký kraj zajímají nízké výplaty policistů, kvůli kterým často odcházejí za lepším i zkušení policisté? Jen čtyři z osmi. Přesněji řečeno, tolik poslanců alespoň odpovědělo na alarmující dopis libereckého policisty a policejního odboráře. Upozorňuje v něm na to, že platy policistů jsou příliš nízké.

V době, kdy mají lidé strach z terorismu a Evropa se potýká s nelegální migrací, v tom vidí fatální problém. Na „své“ poslance se na konci října obrátil dopisem policista a zároveň místopředseda Nezávislého odborového svazu Policie České republiky Zdeněk Bartoň.

„Chtěl jsem zjistit, jestli poslanci vnímají problém nízkých služebních příjmů příslušníků bezpečnostních sborů. A jakým způsobem se jako poslanci parlamentu budou o tento problém zajímat a pomohou nám s řešením. Odpověděla mi poslankyně Hnyková (Úsvit), která si vyžádala ještě další doplňující údaje, poslanci Pleticha (ČSSD), Pastuchová a Komárek (oba z ANO). Ten si se mnou dal i schůzku, kde jsme otázku služebních příjmů spolu probrali,“ řekl Bartoň.

Policista s praxí si polepšil jen o tři sta korun

Svým dopisem zároveň odstartoval vlnu dotazů na ostatní poslance. Poslancům začali psát policejní odboráři z většiny krajů. Patrně povedou k interpelacím ministra vnitra. Bartoň v dopise mimo jiné poukázal na to, že si policista s praxí do 15 let za posledních devět let polepšil jen o tři sta korun hrubého.

Dosud se totiž nepodařilo narovnat dopad úsporných opatření z roku 2010. Teprve příští rok mají dostat peníze, o které v roce 2010 přišli. „Nadále je současný stav vývoje služebních příjmů policistů velmi závažným problém,“ upozorňuje Bartoň. Odbory zastupují na 16 tisíc členů.

„Nástupní plat policisty je v současné době 18 560 korun hrubého. Na trhu práce není povolání policisty konkurenceschopné. Zcela běžná dělnická profese má větší mzdu než policista, který má řadu povinností, oprávnění, omezení a musí i nasadit vlastní život,“ předložil Bartoň v dopise poslancům tvrdá fakta.

V kraji chybí 22 policistů

Alarmující je, že 37 procent policistů mezi 19 a 39 lety odejde, aniž by čekali na výsluhy. Dnes chybí v Libereckém kraji 22 policistů. „Jaké kroky učiníte jako poslanec, aby služební příjem policistů byl odpovídající náročnosti jejich vykonávané práce současné bezpečností situace?,“ ptá se Bartoň v dopise.
Všichni oslovení poslanci přiznávají, že platy nejen policistům, ale i záchranářům je potřeba zvýšit.

„Policistům se za dřívější vlády odebralo deset procent platu. Teď se to sice postupně vrací. Ale faktem je, že si dnes nekoupí to, co v roce 2010,“ souhlasí poslankyně za ANO Jana Pastuchová. „Chci ale řešit všechny složky integrovaného záchranného systému. Na otázku, co pro to udělám jako poslankyně, jsem odpověděla, že to nesouvisí jen s navýšením platů. Musí na ně být ve státní kase peníze, aby se všem mohlo přidat. Vím, že kolega poslanec bude na toto téma interpelovat ministra. Já pro takový návrh vždycky zvednu ruku,“ doplnila poslankyně Pastuchová.

„Na dopis jsem nereagoval, protože problematiku policie má za náš klub na starosti kolega Ondráček. Já mám na starosti zdravotnictví. Zvýšení platů jsme ale už předkládali během schvalování státního rozpočtu. Náš návrh koresponduje s tím, co žádají policejní odbory, ale vládní koalice má při schvalování většinu,“ řekl poslanec Stanislav Mackovík (KSČM).

„Platy policistů jsou malé, nerostou, navíc, i když mají peníze na nábor, tak se jim nedaří naplňovat stavy. Je to stejné jako u vězeňské služby i armády. Plat by se ale měl zvýšit všem složkám, když se jedněm zvýší, ostatním se nepodaří nové lidi dobrat.“