Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Dětí je málo, školy berou všechny. Žáci z kraje teď u maturit propadli

  • 2
Liberecký a Karlovarský kraj dosáhli nejhorších výsledků u státních maturit z celé republiky. Podle odborníků není náhodou, že se jedná o nejmenší kraje v republice. Výsledky ovlivnil nízký počet dětí. Chybí jim motivace ke studiu, protože vědí, že se na střední školu dostanou bez přijímaček i se špatným prospěchem.

Žebříček nejúspěšnějších škol zveřejnilo ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy.

Jak dopadly školy v Libereckém kraji

Gymnázia

1. Gymnázium Jeronýmova Liberec v celkovém pořadí v ČR 49. místo

2. Gymnázium Turnov v celkovém pořadí v ČR 95. místo

3. Gymnázium U Balvanu Jablonec v celkovém pořadí v ČR 107. místo

Střední odborné školy

1. ZŠ a SŠ waldorfská Semily v ČR na 409. místě

2. SPŠ strojní a elektr. a VOŠ Liberec v ČR na 468. místě

3. VOŠ mezinár. obchodu Jablonec v ČR na 475. místě

Úroveň škol je stejná, ale dětí je málo Školy si prakticky nemají z čeho vybírat. "Není to tak, že by gymnázium v Liberci bylo horší než to v Praze. Úroveň je přibližně stejná. Ale dětí v Libereckým kraji je málo a na gymnázia se dostanou děti i s velmi slabými výsledky," vysvětluje jeden z hlavních důvodů Tomáš Feřtek ze společnosti EDUin, která se zabývá kvalitou vzdělávání.

Žáci nemají motivaci. Vědí, že se dostanou i bez přijímaček

"Školy jsou průměrné a jsou průměrné zhruba všude stejně. Děti ale nemají žádnou motivaci. Ve středních školách je takového místa, že žáci základních škol zabalí učení v prosinci v deváté třídě. Vědí totiž, že budou přijati i bez přijímaček," vysvětluje odborník.

Fetřek absenci motivace u dětí považuje za největší problém. Školy ji neumí poskytnout a rodičů, kteří to dokážou, je poměrně málo.

Malý kraj špatně reaguje na nedostatek žáků. Nedostatek žáků na středních školách a gymnáziích nejvíce pocítí nejmenší kraje. Ty většinou nedokážou rychle zareagovat. Správně by měly provést změny v oborech a zabránit snížení kvality vzdělávání.

"Pokles kvality vzdělávání bude vždy vidět nejdříve v menších krajích. Čím míň dětí je, tím rychleji bychom měli přizpůsobovat nabídku oborů," vysvětluje vedoucí odboru školství krajského úřadu Jiřina Princová.

Kraj bude mít problém střední školy ufinancovat

Nejméně dětí má Karlovarský a Liberecký kraj. Podle Českého statistického úřadu v loňském školním roce v Libereckém kraji studovalo na středních školách 21 321 žáků. V Karlovarském o téměř šest tisíc studentů méně. V Praze, kde výsledky státních maturit dopadly nejlépe, to bylo až 73 622 studentů.

Podle Princové bude mít Liberecký kraj problém v příštím roce ufinancovat síť středních škol. "Karlovarský kraj, ve kterém dopadly maturity nejhůře, již letos nemá peníze pro střední školy."

V Liberci jde málo peněz na vzdělávání pedagogů Podle Feřteka již dlouhá léta platí, že v moravských školách lépe funguje vzdělávání pedagogů. "V Liberci je méně vysokoškoláků, složitější populace a pravděpodobně menší ochota učitelů posunout se dál."

Náměstek hejtmana Radek Cikl však tvrdí, že vzdělávání pedagogů nepodceňují. "Intenzivněji se vzdělávání věnujeme dva roky, ale logicky v menších školách jsou i menší platy učitelů, tedy i učitelé jsou méně kvalifikovaní. Výsledky maturit také potvrdily, že je třeba optimalizace," míní Cikl.