Zachránce Devítiletý Petr (na snímku vpravo) byl pro svého o dva roky mladšího...

Zachránce Devítiletý Petr (na snímku vpravo) byl pro svého o dva roky mladšího bratra nejvhodnějším dárcem kostní dřeně. | foto: archiv rodiny

Devítiletý Petr zachránil život svému mladšímu bratrovi. Daroval mu dřeň

  • 23
Hoch ze Semilska pomohl zachránit život svému sedmiletému bráškovi. Lékaři Vašíkovi ze dne na den diagnostikovali závažnou poruchu krvetvorby - myelodysplastický syndrom. A jeho devítiletý Péťa byl zázračně nejvhodnější dárce.

Příznaky choroby se objevily znenadání, dítěti po celém těle naskákaly červené skvrnky. Rodiče na nic nečekali a ihned odjeli na pohotovost.

„Následovala chemoterapie a byla nutná transplantace kostní dřeně. Vhodným dárcem byl právě Péťa. Kluci byli shodní ve všech deseti znacích, což je velký zázrak. Jsem na oba moc pyšná, jak vše hladce zvládli,“ řekla k těžké životní situaci maminka Helena.

Zvracela, polykala prášky na bolest, ale bratra zachránila

„Vašík s Helenkou v nemocnici dělali vše na sto sedmdesát procent. Kloktali, pili, cvičili, dodržovali hygienu a učili se. Díky Vašíkově kondici před onemocněním, kterou měl z pravidelného sportování, Helenčině preciznosti a v neposlední řadě díky lidskému a profesionálnímu přístupu lékařů z pražské Fakultní nemocnice Motol, byli po šesti týdnech hospitalizace propuštěni domů,“ zhodnotil partner Heleny.

Rodině se ze dne na den změnil od základů život. Matka přestala chodit do zaměstnání, všichni se vzdali svých dosavadních zájmů a soustředili se jen na Vašíkovo vyléčení.

Od základů se musely změnit i uspořádání domácnosti a dosavadní návyky. Po transplantaci mají pacienti nulovou imunitu, musí si ji postupně znovu vybudovat. Než se tak stane, je zapotřebí dodržovat přísné hygienické podmínky.

Cestovat hromadnou dopravou je nebezpečné

Z bytu se často odstraňují různé „lapače prachu“, závěsy nebo koberce. Nebezpečné je i cestování hromadnou dopravou nebo návštěva jakéhokoli dětského kolektivu kvůli riziku nákazy běžných nemocí.

Nezbytnou součástí je i nízkobakteriální strava. Pacienti musejí dostávat jen čerstvé, vakuované a kvalitní potraviny, což je ale finančně náročné.

Rodiny se krátce po zjištění diagnózy chopila v nemocnici nadace Dobrý anděl. Pomáhá rodinám s dětmi, kde má rodič nebo dítě onkologické onemocnění nebo jinou vážnou nemoc. Cílem je pravidelná finanční pomoc, která rodině pomůže snáz zvládnout situaci.

Kvůli léčení tak vážné nemoci totiž často rodič ztratí nebo přeruší zaměstnání.

„Vyřízení žádosti o finanční příspěvky proběhlo velmi rychle, následující měsíc jsme měli první peníze na účtu. Dobrým andělům moc děkujeme, pomáhají nám hradit výdaje spojené s léčbou, ale i běžný chod domácnosti, protože náš příjem je kvůli přerušení mého zaměstnání výrazně nižší,“ říká paní Helena.

„S Vašíkem jsme pořád doma, daří se mu v rámci možností dobře. Stále musíme dodržovat nízkobakteriální stravu a nemůže do kolektivu, mimo domov se pohybuje s rouškou. Brzy oslaví první narozeniny od transplantace,“ dodala Helena.