Diskuze

Zemědělec si dovolil říci komunistům ne. Za to pak trpěl celý život

Vzpomínáte na postavu sedláka Františka z filmu Všichni dobří rodáci? Člověk se stejným osudem a křestním jménem žil i na Českolipsku. Badatel a historik Ladislav Smejkal teď zmapoval jeho životní příběh, který předkládá návštěvníkům českolipského muzea.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MV

M18i53l36a22n 72V51o28l78e89k

24. 5. 2017 20:17

Jenom bych upozornil, že Českolipsko byly Sudety.

0 0
možnosti
PN

To nebyli nějací komunisti co spadli z Marsu. To byli skuteční lidé, pravděpodobně jeho sousedé a spoluobčané, když šlo o menší obec. Lidská závist je hnala, aby zničili člověka. A nebuďme naivní, že by toho lidé nebyli schopni znovu.

4 0
možnosti

Chtelo by to jeste zacit s pribehy lidi, co u sedlaku za prvni republiky slouzili, aby dnes lide pochopili, proc komuniste dostali tolik hlasu ve volbach. Na to se ale od Listopadu 89 ocividne vztahuje cenzura, takze lide si dnes naivne mysli, ze za prvni republiky to bylo skvele a teprv za komunistu nastala ta prava hruza. Holt, tam kde panuje cenzura, panuje i nevzdelanost a nizke pudy.

0 5
možnosti
MB

Jaktože komunisté tedy nevyhráli žádné volby z první republiky?

0 0
možnosti
MK

Sebral bych tyhle příběhy a prodával 1.5 na Letenské pláni. :-/:-/:-/:-/.Komunistická p...ž.

4 2
možnosti
HM

Takové příběhy by měly být povinnou četbou pro děti i dospělé.

3 1
možnosti
PN

Co jsem slyšel, tak v 90. letech se učitelé do vzdělávání o hrůzách komunismu moc nehrnuli, protože jakmile to někdo zkusil, tak si hned nějaký aktivní rodič stěžoval, že jim vykládá svoji verzi dějin a oni si to pamatují jinak.

0 0
možnosti
LK

takových příběhů není nikdy dost, nicméně čekat, že ho budou obdivovat potomci těch, kteří mu ničili život, je nesmysl. Ti tady budou pořád prudit

2 0
možnosti
MM

Komunistický útlak má jméno. Ať už to byl předseda místního národního výboru, předseda zemědělské komise v obci, okresní plnomocník (obvykle zmetek co stanovoval nereálné dodávkové povinnosti) atd. Doufám, že jejich jména rekonstrukce sedlákova života obsahuje. Protože zlo, včetně toho komunistického, má být pojmenováno!

2 0
možnosti

Pokud chcete pojmenovavat konkretni osoby, tak delate medvedi sluzbu antikomunistickemu hnuti, ktere vini system pod vladou komunistu. Dnes se pojmenovavaji pouze osoby a system je pak z obliga. :-P

0 0
možnosti

v demokracii by ho rovnou konkurence nechala zastřelit a je to......a kdyby šel do družstva, mohl si spokojeně žít......to už je zase o mozku

1 8
možnosti
JP

kolektivizace byla jedno velke svinstvo ... a stejne tak i povinne odvody. proc by si soukromnik nemohl sam rozhodnout, komu a za jakych podminek proda sve zbozi ci sluzby ? je snad stat nec vic, ze si vyhrazuje nejake predkupni pravo ?

2 1
možnosti
JC

J13a37n 66C63h92o51b35o11t

24. 5. 2017 11:27

Smysl těch odvodů a jiných "opatření" byl samozřejmě jen jediný - ony zemědělce zlikvidovat. Tam po žádném jiném smyslu a jakémkoliv morálním oprávnění pátrat netřeba.

8 1
možnosti
PK

P72a71v67e88l 63K44r43a13l

24. 5. 2017 10:12

No jo, dělej si co chceš, máš svobodu, ale v praxi ti budu házet klacky pod nohy. To není ani tak komunistické jako spíš lidské, kdy dochází ke střetu dvou pocitů. Pocitu svobody a pocitu "chci ať je po mém". Vidět je to například u Evropské unie, která se prezentuje jako společenství svrchovaných a demokratických států, ale když stát odmítne poslechnout EU, protože stát má pocit, že to není správné nebo by to mohlo ohrozit jeho bezpečnost, tak EU začíná prskat a dělat problémy.

1 1
možnosti
JS

Vy mluvíte o EU, jako kdyby to byla nějaká mimozemská entita. Jenže EU má jasně dané procesy rozhodování, které se všechny členské země zavázaly ctít. Rozhoduje se tam kolektivně a každý má možnost rozhodnutí ovlivnit. Mně naopak přijde dětinské, když si neprosadím svou potom trucovat a odmítat respektovat rozhodnutí dosažené podle pravidel.

3 2
možnosti