Jarmila Levko, ředitelka divadla

Jarmila Levko, ředitelka divadla | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Divadlo opravíme, slíbilo vedení Liberce. Umělci si ale počkají 11 let

  • 3
Chybí vybavení, technologie nevyhovují, hudebníci se převlékají v u skříněk pod jevištěm. Divadlo F.X. Šaldy v Liberci čeká už léta na modernizaci. Teď má příslib od radních, že do roku 2027 by se měla rekonstrukce dočkat velká i malá scéna. Město přitom neví, kde na opravy vezme peníze.

„Zatím není známý zdroj peněz a město ani nemá z čeho šetřit a dávat na stranu,“ přiznal náměstek libereckého primátora Ivan Langr (Změna). Radní schválili strategický plán rozvoje divadla, podle něj se mají začít v investičním fondu hromadit peníze tak, aby v něm byla od roku 2020 k dispozici každý rok částka minimálně tři miliony korun na vybavení. K tomu pomohou i odpisy z majetku.

„V předchozích letech se investiční fond tvořil ve výši čtyři sta až pět set tisíc korun, letos nám začínají odpisy stoupat, takže už je tam asi o dvě stě padesát tisíc korun více,“ přiblížila Jarmila Levko, ředitelka divadla.

Dva miliony na nástroje

Necelé dva miliony korun potřebuje divadlo momentálně na koupi hudebních nástrojů, jejichž stav už je havarijní. V Šaldově divadle je rovněž potřeba vyměnit šestnáct velkých reflektorů a na malé scéně zase investovat minimálně dva miliony korun do ozvučení.

Nedůstojné podmínky mají pro převlékání i hudebníci. Ti se musejí spokojit s železnými skříňkami pod jevištěm. A nejsou sami, malé šatny mají i solisté, sboristé nebo členové baletu.

„To lze ale vyřešit jen rekonstrukcí. Původně tam byla plánovaná dostavba do podzemí, což už tenkrát vycházelo na 130 milionů korun. Mně se ale mnohem více zamlouvá možnost koupit některý ze sousedních domů, třeba bývalý okresní výbor a s divadlem ho propojit tunelem. Bylo by to elegantnější a nemuselo by se podkopávat divadlo. Navíc mi ani není sympatické mít baletní sál a šatny bez oken,“ vysvětlila ředitelka.

Modernizace divadla byla v plánu před několika lety. Na projekt za více než sto milionů korun už získala radnice i dotaci, jenže tehdy v rozpočtu nenašla patnáct milionů korun na spoluúčast. A tak z rekonstrukce sešlo. Přitom pro divadlo je nezbytná.

„My ho chceme opravit, je to naše priorita. A i naše oddělení pro získávání dotací se musí začít více orientovat na to, aby zjistilo, kde je možné peníze čerpat,“ dodal primátor Liberce Tibor Batthyány (ANO).

Více peněz chce město od kraje

Město navíc sází na to, že se mu podaří vyjednat s Libereckým krajem, aby na divadlo přispíval více než dosud. Hlavní důvod je ten, že plní nadregionální roli. Rozpočet je téměř sto milionů korun, příspěvek od města činí 75 a půl milionů a od kraje zhruba 1 300 000 korun, což je přes jedno procento. A v plánech města je, aby se do budoucna zvýšil na dvacet až čtyřicet procent.

„Pak bude možné zaplatit tu rekonstrukci bez toho, aniž bychom museli být tolik závislí jen na dotacích,“ podotkl náměstek. S tím, že má divadlo regionální přesah souhlasí i hejtman Martin Půta. Na oplátku by se ale podle něj mohlo město zase podílet více na financování Krajské vědecké knihovny. Tu totiž využívají převážně Liberečané.

„Rádi bychom se setkali s radními okresních měst a řekli si, jaké organizace máme společné a jak u nich můžeme finančně spolupracovat. Na druhou stranu budu s napětím očekávat, jak město naloží s 24 miliony korun, které jsme mu ušetřili s převzetím Centra Sluníčko. Doufám, že o ně navýší rozpočet svým organizacím,“ zdůraznil hejtman.