„Firma slibuje oddlužení, lidé ale za služby platí tisíce korun. Zadlužení lidé...

„Firma slibuje oddlužení, lidé ale za služby platí tisíce korun. Zadlužení lidé tak přicházejí zbytečně o další peníze, které zoufale potřebují,“ přiblížila koordinátorka sociálních služeb Člověka v tísni Eva Sanetrníková. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Firma slibující oddlužení tahá z lidí peníze, varuje Člověk v tísni

  • 2
„Firma zaměřená na pomoc s dluhy dostává zoufalé lidi do ještě větší nouze.“ Takto liberecká pobočka nevládní neziskové organizace Člověk v tísni varuje před slepou důvěrou ve společnost Dluhová poradna, která sídlí v Liberci ve Studničné ulici.

Několik lidí, kteří uvěřili, že najdou v Dluhové poradně pomoc, teď kvůli své důvěře hledá zastání právě u Člověka v tísni.

„Firma slibuje oddlužení, lidé ale za služby platí tisíce korun. Peníze platí i v případě, že je už z pětiminutového rozhovoru jasné, že na oddlužení nemají nárok, a že jim tudíž firma nepomůže. Žádný návrh na povolení oddlužení k soudu pro ně pak nikdo ve finále samozřejmě nesepíše. Zadlužení lidé tak přicházejí zbytečně o další peníze, které zoufale potřebují,“ přiblížila koordinátorka sociálních služeb Člověka v tísni Eva Sanetrníková.

„Takováto nařčení nás velmi poškozují. Lidem se snažíme pomoci, máme spoustu bonboniér a květin jako výraz poděkování. Lidi vždy při prvním setkání před uzavřením smlouvy na všechny podmínky oddlužení upozorníme,“ hájí se majitelka firmy Petra Ryšavá.

Muž ručil přítelkyni, ta ale utekla do zahraničí

Po padesátiletém muži s invalidním důchodem z Hrádecka (chtěl zůstat v anonymitě, redakce ale jeho jméno zná) požadovala firma dle jeho slov celkem 14 tisíc korun.

Sumu měl platit po částech, protože ji nebyl schopen vydat najednou. Je ve zcela zoufalé situaci. Jeho bývalá přítelkyně si vzala hypotéku na dům ve výši 1,1 milionu korun, utekla ale do zahraničí. Muž byl jejím ručitelem a dluh tak přešel na něj. Navíc má splácet dalších 400 tisíc, které si kvůli hypotéce vzal na sebe.

„Věřil jsem, že se má situace dá řešit. Nic se nevyřešilo, navíc jsem měl ještě částku doplatit, aby mi pak vrátili všechny listiny, které jsem jim dal. Celkem jsem zaplatil deset tisíc. Až po půl roce mi řekli, že nesplňuji podmínky na podání návrhu oddlužení. Peníze mi samozřejmě nikdo nevrátí,“ posteskl si zoufalý muž.

„Pán měl jen jeden dluh po splatnosti. Navíc malý příjem, do pěti let by nebyl schopen zaplatit třicet procent svých dluhů, jak je nutné u osobního bankrotu. Člověku, který se v této oblasti pohybuje, je hned jasné, že podmínky nesplňuje,“ tvrdí Sanetrníková.

Muž má exekuci na invalidní důchod, splácí ale ještě svůj úvěr. Na živobytí mu tak zbývá necelých šest tisíc. Dům koupený na hypotéku půjde do dražby. „Na nájem už nebudu mít,“ počítá muž beznadějně.

Zaplatil pouze administrativní poplatek, tvrdí firma

„Pán ještě před tím, než podepsal smlouvu a uhradil splátku, dopředu věděl, že nesplňuje podmínku oddlužení. O oddlužení měl i tak zájem a trval na něm,“ komentovala Ryšavá popsaný případ, který řeší Člověk v tísni.

„Na tomto muži jsme pracovali půl roku, složka byla opravdu složitá. Nezaplatil rozhodně deset tisíc korun, jen asi tak dvě splátky po třech tisících, které se použily na administrativní přípravu. Práce s ním byla velká, protože šlo o velmi složitý případ,“ hájí svoji firmu Ryšavá.

Člověk v tísni nyní pomáhá třeba i manželskému páru, kterému hrozí exekuce na dům. Nárok na oddlužení sice manželé splňovali, ale podle Člověka v tísni rok marně čekali na návrh.

„Všechny listiny měla firma téměř rok. Manželům mezitím přišla dražební vyhláška, exekutor jim chtěl prodat dům. Liknavostí té poradny se dluhy dál navyšovaly a dostaly se do fáze, že už byla nařízena dražba. Naštěstí se nám podařilo ji na poslední chvíli zastavit,“ přiblížila Sanetrníková.

Firma všechna nařčení odmítá

Firma ale odmítá, že by se nesnažila pomoci. „Na této složce jsme pracovali rok a čtvrt, i když paní nedodržovala platební podmínky. V průběhu této doby jsme jí nesčíslněkrát volali. Pak nás přišla obvinit, že jsme jim to nedotáhli. Těžko ale můžu něco dělat, když mi během roku třicetkrát nezvedne telefon a nedoplňuje důležité podklady, bez kterých případ opravdu nejde dodělat. Těchto lidí je bohužel tak dvacet procent,“ uvedla za Dluhovou poradnu Ryšavá.

Člověk v tísni přesto varuje před slepou důvěrou v podobné firmy. Lidé v dluzích často ani nerozumí složité terminologii nebo požadavkům a smlouvu podepíší.

„Obecně se dá říct, že firmy, které mají pomáhat s oddlužením, v mnoha případech zneužívají tísně lidí, kteří jsou v dluhové pasti a parazitují na nich. Lidé v dluzích se v těchto věcech neorientují. Když pak přijdou o další peníze, ani nepomýšlejí na soud a jen hledají další cestu, která většinou vede k dalšímu zadlužení,“ tvrdí Sanetrníková.