Krajský předseda ANO Tibor Batthyány.

Krajský předseda ANO Tibor Batthyány. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Politické turisty nebereme, i když k nám chtějí, říká krajský šéf ANO

  • 8
V předčasných parlamentních volbách, které se konaly loni na podzim, vyhrálo v Liberci hnutí ANO Andreje Babiše. ANO bylo úspěšné i v celém Libereckém kraji, protože má ve Sněmovně dva své zástupce. Těsně o lavici v parlamentu přišel ve volbách Tibor Batthyány, krajský předseda ANO.

Jak jste se dostal k hnutí ANO?
Nejdřív to bylo jen občanské sdružení a já jsem jeho jedním ze spoluzakladatelů. Mám číslo průkazky 28.

Kdy to bylo?
Na přelomu let 2011 a 2012...

V tu dobu jsem já neměl o hnutí ANO ani páru....
Politiku jsem pozorně sledoval několik roků před tím a pak jsem někde narazil na názory Andreje Babiše. Zdálo se mi, že mluví rozumně a v mnoha věcech jsem s ním souhlasil. Hlavně v tom, že chce vymést ten Augiášův chlív zdejší politiky. V tu dobu nás bylo asi třicet a já se stal zodpovědnou osobou pro Liberecký kraj.

Kolik členů máte v Liberci?
Dneska? Čtrnáct.

Kolik vás bylo před rokem?
Pět.

Vy jste v pěti vyhráli podzimní volby do parlamentu?
T
o ne, to už nás bylo devět.

Očekával bych, že se k vám teď lidé pohrnou a zatím vás je jako ve fotbalovém mužstvu s náhradníky.
Neřekl jsem, že se k nám nikdo nehlásí...

Promiňte, čtrnáct členů? Politikou a lidmi kolem ní se zabývám hodně dlouho, a proto si pamatuji, jak se na nové a stoupající strany lepí lidé, kteří v politice neuspěli. Nebo ti, kteří mají zbytnělé ambice.
U nás to je stejné. Často máme schůzky s novými zájemci a často jsou mezi nimi lidé, kteří se chtějí s námi svézt na vlně popularity. Nebo bývalí politici. Většina lidí už ale po první schůzce nepřijde.

Proč?
Třeba se jich zeptáme, co by chtěli pro ANO udělat a oni odpoví, že neví. Takové členy nepotřebujeme.

Kolik takových od voleb bylo?
Určitě desítky.

Lustrujete také, jestli už v nějaké straně byli?
Liberec je malé město, všichni se tady znají. Nic se neutají. Oni to vědí.

Odmítli jste nějakého politického turistu?
Ano.

Takže něco jako klub vyvolených?
To jsem přesně čekal. Samozřejmě, že ne. Když máte nějakou firmu, tak si tam také nevezmete člověka, který vám ji bude narovnávat zevnitř. Navíc si myslíme, že masové členství není cesta, po níž chceme jít.

Pojďme k podzimním komunálním volbách. Půjdete do nich?
Samozřejmě.

Je vás čtrnáct. jak chcete zaplnit libereckou kandidátku, která má třicet devět jmen?
Máme spousty sympatizantů a odborných garantů. Na kandidátce budeme mít i nestraníky.

Už máte lídra?
Ne, zatím je to okruh pěti lidí, z nichž budeme vybírat. Na rozdíl od jiných stran, kde se už dnes perou o jedničku, my budeme mít opačný problém - kdo to nakonec na sebe vezme.

Vy to nebudete?
Ještě nevím, ale jsem stejně jako třeba Tomáš Kysela, nebo Filip Galnor mezi pěti, o kterých uvažujeme.

Nic mi to neříká, ale třeba právě to, bude základ vaše úspěchu. Máte už představu, čím novým chcete voliče oslovit? Co v ještě liberecké politice nezaznělo?
Nic nového asi nevymyslíme, vše už bylo řečeno i slíbeno. Málo z toho ale bylo splněno. Takže bychom chtěli třeba změnit spádovou vyhlášku o umisťování dětí do základních škol, nebo vrátit do středu města život. V Liberci je třeba změnit efektivitu řízení městských společností.

Děláte asistenta poslanci Martinu Komárkovi, který má poslaneckou kancelář vedle liberecké radnice. Začal jste se pohybovat ve světě vysoké politiky. Co vás nejvíc překvapilo?
Že je parlament úplně jiný svět, že je tam úplně jiná atmosféra než venku. Lidi to změní tak, že jim není rozumět. Neměl bych to asi říkat, ale nejvíc mě překvapilo, že se našim čtyřiceti sedmi poslancům daří dodržovat a plní to, co jsme slibovali. Že to funguje, že jde dělat politiku jinak.