záchytka

záchytka | foto: Jan Karásek

Do Liberce se po letech vrátí záchytka. Zbývá doladit, kdo ji zaplatí

  • 2
Do Liberce se po letech vrátí záchytka. Volají po ní hlavně lékaři a sestřičky z krajské nemocnice. Právě tam totiž nyní opilci končí a pro zdravotníky znamenají velkou zátěž. Vedení nemocnice požaduje, aby na provoz záchytky přispívala města a kraj.

"Je to dlouhodobý problém Liberce. Celá řada měst záchytku má, tady byla zrušena. Opilce teď přivážejí k nám buď na chirurgickou ambulanci nebo internu, nebo také na psychiatrii," upozornil lékařský ředitel nemocnice Jan Mečl.

Kromě toho, že tím lékařům přibývá práce, znamená návštěva opilce i výdaje navíc. Ty nemocnici nikdo neproplatí. "Pokud si opilec rozbije hlavu, tak mu ji sešijeme a můžeme ji pojišťovně naúčtovat. Jenže už si nemůžeme dovolit podnapilého člověka jen tak propustit na ulici, kde může spadnout, nebo ho může přejet auto," doplnil Mečl.

Nemocnice tak nechají opilce do rána přespat na lůžku. "Jeden opilec na oddělení zatíží sestřičku tak, že se nemůže věnovat ostatním. Nejdříve je agresivní, pak usne, pak se probudí, chce cigaretu, pak se většinou pomočí, takže to po něm někdo musí uklidit," vyjmenoval lékařský ředitel.

Už před časem proto Liberecký kraj společně s bývalým vedením nemocnice vypracoval projekt, kde se zřízením záchytky počítá v budově bývalého plicního oddělení na Husově ulici. Současný management nemocnice chce ale náklady co nejvíce osekat a má také podmínku. Přispívat na provoz musejí i města a kraj.

"Čekáme na to, kolik města dají. Operujeme s veřejně zdravotním pojištěním a těch, co si za pobyt zaplatí, je přece jen minimum," řekl ekonomický ředitel nemocnice Jiří Kittner.

Záchytku podporuje Liberec i Jablonec

Vznik záchytky chce podpořit i město Liberec, a také Jablonec nad Nisou. "Nezříkáme se ani finanční pomoci, ale nejdříve se musíme shodnout na nějakém projektu. A chceme trochu zatlačit i na kraj," zmínila primátorka Liberce Martina Rosenbergová.

Původně nemocnice počítala s tím, že do přestavby plicního oddělení na záchytku investuje tři a půl milionu korun. Vejít se do ní mělo deset pacientů.

"Existují i dvě varianty, buď bude provoz celodenní, nebo bude záchytka otevřena pouze přes noc. Máme tu lékaře, kteří by byli ochotni tu sloužit a určitě jsme schopni sehnat i ostatní personál," prohlásil Mečl.

S podnapilými pacienty se v nemocnici setkávají každý den. A podle ředitele městské policie Ladislava Krajčíka je četnost opilců závislá i na ročním období, svátcích, či víkendech.

"V devadesáti devíti procentech voláme k silně podnapilému člověku na ulici i záchranku. Pro nás je v ohrožení života. Někteří jsou agresivní, jiní už jsou v takovém stavu, kdy musejí být pod dohledem lékaře. Myslím, že zřízení záchytky ulehčí hlavně zdravotníkům v nemocnici," zmínil ředitel.