Zrekonstruovaný rodný dům Ferdinanda Porscheho.

Zrekonstruovaný rodný dům Ferdinanda Porscheho. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Porscheho dům vypadá znovu jako v 19. století, bude v něm i expozice

  • 19
Za socialismu necitlivě přestavěný dům, pak bezútěšné trosky, které vyvolaly pozdvižení. Dnes výsledek architektonického purismu, který propojil historii s modernou. Škoda Auto dokončuje přes rok trvající přestavbu rodného domu automobilového konstruktéra Ferdinanda Porscheho v Liberci - Vratislavicích.

Do základů zrenovovaný a přestavěný dům se brzy stane novou atrakcí Liberce. V budově má vzniknout veřejnosti přístupná expozice věnovaná tradici inženýrského umění v českých zemích. Detaily ale ještě automobilka tají.

Koncern dům číslo popisné 38 v Tanvaldské ulici, kde se narodil tvůrce slavného Volkswagena Brouka, vlastní od roku 2011. Nynější rekonstrukcí dal domu přesnou podobu, jakou měl na konci 19. století. Ferdinand Porsche v něm žil od narození roku 1875 do svých 18 let.

„Rodný dům Ferdinanda Porscheho renovujeme do podoby, jakou měl v době, kdy se zde tento konstruktér narodil. To se týká maxima detailů, včetně vývěsního štítu,“ zmínil za Škodu Auto Vítězslav Kodym.

Termín otevření ještě nechce automobilka prozrazovat. „Pracujeme na interiérech a dokončení se blíží,“ uvedl jen Vítězslav Kodym.

Škodovka při rekonstrukci postupovala podle dobových plánů a vycházela z podoby původního stavení. Jenže z toho se zachovalo jen velmi málo. Dům byl mnohokrát přestavován. Nepůvodní části šly proto k zemi.

Bourání vyvolalo velké diskuze

Rozsah bourání a zbylé torzo domu vyvolalo značnou diskusi nejen na sociálních sítích.

Kvůli četným přestavbám dům nemá památkovou ochranu a památkáři ani na opravu a dostavbu nedohlíželi.

„Je to replika historické podoby s použitím současných materiálů. Vizuální podoba je ale teď důstojná účelu, který má stavba naplňovat,“ uvedl Miloš Krčmář, ředitel liberecké pobočky Národního památkového ústavu.

V zadním traktu vyrostla moderní přístavba. Při představení studie automobilka uvedla, že by v novostavbě měly být informace či toalety.

„Dům se mi moc líbí, s předchozí ‚slepeninou‘ mnoha stylů se to nedá srovnat. Vratislavice se teď budou moci pochlubit další krásnou stavbou. Viděl jsem i atrium a je vidět, že Škodovka nešetřila,“ řekl místostarosta Vratislavic Jiří Mejsnar.

Deska se na dům vrátí, ujišťuje Škodovka

Jedním z kritiků bourání byl prezident Porsche Classic Clubu ČR Milan Bumba. Dnes už je smířlivější. „Jsem zvědavý, v jakém duchu to Škoda otevře. Zda se bude ještě připomínat, že šlo o rodný dům Ferdinanda Porscheho,“ míní Bumba.

Během rekonstrukce dělníci sundali pamětní desku. Na domě byla od 9. září 2000, kdy si Vratislavice připomínaly 125. výročí od Porscheho narození. O desku se zasadilo tehdejší vedení městského obvodu.

U slavnostního odhalení byli tehdy Porscheho potomci. Desku od výtvarníka Ubbo Enninga také zaplatili. Od té doby patřila neodmyslitelně k Vratislavicím.

„Mám obavu, že na fasádě už nebude. Byl bych ale rád, kdyby byla třeba vevnitř. Fandové Porsche, kteří sem přijížděli, se u desky zastavovali a fotili,“ míní Bumba.

„Dům bude mít rozhodně několik možností, kam desku umístit. Každopádně se jí nic nestane,“ řekl před časem Kodym.

Záběry z průběhu rekonstrukce domu automobilového konstruktéra Ferdinanda Porscheho (21. října 2015):