Nový primátor Liberce Jan Korytář přijímá gratulace od bývalého primátora Jiřího Kittnera (vpravo). Právě za jeho vlády se jméno Liberce začalo skloňovat s korupcí.

Nový primátor Liberce Jan Korytář přijímá gratulace od bývalého primátora Jiřího Kittnera (vpravo). Právě za jeho vlády se jméno Liberce začalo skloňovat s korupcí. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Dost bylo Synerova, Liberec chce zavést vlastního ombudsmana

  • 8
Nejzkorumpovanější město v republice? Liberec. Takové nálepky získávalo krajské město za vlády bývalého primátora Jiřího Kittnera. Nová koalice to chce změnit. Má kupříkladu vzniknout institut ombudsmana pro ty, kteří nemají důvěru v nadřízené a zároveň nechtějí jít přímo na policii.

Vedení Liberce chce například připravit protikorupční strategii pro město, jeho společnosti i organizace. Spolupráci chystá i s nevládními protikorupčními organizacemi. "Zatím je vše ve fázi příprav, nechceme nic uspěchat," prohlásil Jan Korytář, primátor Liberce. Vycházet chce ze 40 bodů proti korupci a klientelismu, na nichž spolupracoval ještě coby šéf občanského sdružení Čmelák.

Jedním z bodů je tak například zřízení protikorupčního oddělení, či zavedení městského ombudsmana pro ty, kteří nemají důvěru v nadřízené a zároveň nechtějí jít přímo na policii.

Podrobněji se chce nová vláda podívat i na práci některých odborů. Podle primátora si občas magistrát najímal externí firmy na práci, kterou by zaměstnanci zvládli také. "Myslím, že je důležité mít silný odbor, který si dokáže sám zakázky ohlídat a nepotřebuje na to soukromou firmu," zdůraznil Korytář.

Ten chce prověřit rovněž nakládání s majetkem v městských společnostech. "Jako opozice jsme neměli moc možností, jak tyto společnosti kontrolovat, takže nás určitě bude zajímat jejich hospodaření," dodal.

Transparency International: Radnice se musí otevřít

Podle Davida Ondráčky, ředitele organizace Transparency International, přišla s novou vládou do Liberce i šance na změnu nelichotivého označení města. "Je důležité, aby byla radnice mnohem více otevřená směrem ke svým občanům. Projednávat s nimi třeba investiční záměry, zapojit je více do dění ve městě, zprůhlednit zadávání zakázek," vysvětlil Ondráčka.

Ten si dovede představit i nějakou dlouhodobější spolupráci s městem. "Můžeme působit třeba jako konzultanti, kteří budou dávat stanoviska k nějakým věcem," upřesnil ředitel.

Novou libereckou vládu čeká zřejmě i řešení dluhů po loňském lyžařském mistrovství světa. Podle Korytáře bude hodně důležité, jak se kontrolní orgány státu postaví například k využití dotací, které město získalo. Zároveň chce také přezkoumat hlavní kauzy mistrovství, u nichž je podezření na klientelismus.