Hazard přinášel Liberci až 45 milionů korun a pro mládežnický sport dorazilo 20 milionů. Teď to má být maximálně 8 milionů. (ilustrační snímek)

Hazard přinášel Liberci až 45 milionů korun a pro mládežnický sport dorazilo 20 milionů. Teď to má být maximálně 8 milionů. (ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Dostaneme méně z hazardu, bojí se sportovní kroužky. Zvyšují příspěvky

  • 5
Mládežnické sportovní kluby v Liberci se obávají, že jim město kvůli novému rozdělování peněz z hazardu pošle méně financí na jejich činnost. Bojí se, že to ohrozí jejich existenci a zvyšují proto příspěvky. Na to však rodiče talentovaných, ale chudších dětí nemají.

"Panuje velká obava, že už na to prostě rodiče nebudou mít. Už teď se stává, že některé děti jsou z finančních důvodů nuceny jet třeba jen na polovinu turnaje," řekl prezident florbalového klubu FBC Liberec František Příhoda.

Liberec a hazard

Hazard přinášel Liberci až 45 milionů korun a pro mládežnický sport dorazilo 20 milionů. Teď to má být maximálně 8 milionů.

Liberecké zastupitelstvo neschválilo návrh rady na rozdělování peněz z hazardu podle klíče čtyřicet procent pro sport a po dvaceti pro kulturu, sociální oblast a sportovní a kulturní zařízení města rovněž dvacet procent.

Proti vystoupila také Změna pro Liberec. "Návrh neobsahoval pravidla na další rozdělování peněz," upozornil zastupitel za Změnu pro Liberec Jaromír Baxa.

"Příspěvky jsme zvýšili před třemi roky o sto korun. Dnes, kdy hrozí, že bychom museli zvýšit příspěvky na řád tisícikoruny a rodiče budou ještě nadto muset platit výdaje na cestování nebo výstroj, troufám si tvrdit, že se florbal stane částečně nedostupným," obává se Příhoda.

Úhelným kamenem nejistoty je nové rozdělení peněz z hazardu. Ten dříve přinášel mládežnickým klubům podstatnou část peněz na jejich činnost od firem provozujících loterijní a sázkové hry. Po novele loterijního zákona ale tyto peníze nyní připadly městům.

Liberec tak získá podle odhadů ministerstva financí částku ve výši 40 až 45 milionů korun. I když historicky odváděly firmy provozující hazard a loterie na mládežnický sport zhruba polovinu z této sumy, město nyní plánuje na sportovní činnost přidělit pouze 5 až 8 milionů korun.

Například jen v případě TJ Bílí Tygři Liberec plynulo z hazardních firem na činnost mládežnického hokeje 9 milionů. A klub upozorňuje, že pokud nebude jasné, kolik peněz do sportu v Liberci přiteče, bude muset zásadně omezit činnost a přenést část nákladů na své členy.

Hokejový klub zvýšil příspěvky

"Nejistota, zda nějaké peníze získáme, může vést k velkému omezení činnosti klubu. Ponese to snižování kvality trenérů, omezování počtu členů či sportovních družstev," předjímá manažer klubu Ctibor Jech.

Hokej patří k nejdražším sportům. Roční příspěvek se šplhá k 12 tisícům. S výstrojí vyjde malý hokejista rodinu i na 30 tisíc ročně. Od května byl přitom klub podle Jecha nucen z obav nenaplněného rozpočtu zvýšit příspěvky. U některých družstev až o sto procent.

"Více už není reálné rodiny zatížit, i proto je pro nás otázka prostředků z hazardu tak podstatná. Může to vést i k tomu, že některé talentované děti budou kvůli novému sytému odcházet," bojí se Jech.

"Měsíčně platíme pět set. Pokud by se to mělo výrazně zvyšovat, třeba na tisíc korun, byla by to už velká zátěž," vykresluje finanční zatížení rodiny matka desetiletého hokejisty Radka Křížová.

"Dopady loterijního zákona budou pro všechny kluby katastrofální. Už dnes je problém udělat nábor, rodiny na to nemají, děti ani nevodí. Bohužel to směřuje do budoucna k tomu, že se sport stane privilegiem pro bohaté," přidal Vladimír Vojtíšek, předseda klubu TJ Lokomotiva Liberec, který zastřešuje 16 klubů.